سقف شیبدار در گذشته بیشتر در مناطق باران‌خیز و مرطوب شمالی استفاده می‌شد. اما امروزه به دلیل داشتن دوام، ظاهر جذاب و مدل‌های زیبای متنوع، محبوبت زیادی در همه نقاط کشور پیدا کرده است. عمر مفید بالا، مقاومت زیاد و کیفیت ساخت از ویژگی‌های مهم سقف شیبدار است. در این مقاله با نوعی سقف شیبدار ارزان و مزیت‌های فراوان آن آشنا خواهیم شد.

انواع مصالح و متریال سقف شیروانی

 

سقف شیبدار ارزان قیمت

 

سقف شیروانی بر اساس جنس مصالح مصرفی، انواع مختلفی دارد که به لحاظ ویژگی‌های ظاهری، قیمت، نحوه اجرا و مزایا و معایب با یکدیگر متفاوتند. متریالی همچون استیل، روی، آلومینیم، چوب، بتن، آسفالت ترکیبی، سنگ، سفال، انواع پلاستیک و پلیمر همچون PVC، قیر، فایبرگلاس و … در ساخت و اجرای انواع سقف شیروانی کاربرد دارند.

سقف شیبدار ارزان را می‌توان با ورق فولادی گالوانیزه اجرا کرد. ورق گالوانیزه نوعی ورق فولادی است که با فلز روی پوشش داده می‌شود و ارزان‌ترین نوع آن به شکل کرکره‌ای یا سینوسی در بازار موجود است.

قیمت سقف شیروانی

هزینه خرید و اجرای سقف شیروانی به عوامل مختلفی که مهم‌ترین آن‌ها نوع سقف و متریال مصرفی است، بستگی دارد. قیمت سقف شیروانی علاوه بر مصالح مصرفی به نوع و مدل اجرای سقف شیروانی نیز وابسته است. بسته به مدلی که برای سقف شیبدار خود در نظر دارید، هزینه طراحی و اجرای آن می‌تواند تغییر کند. مسلما هر چقدر طراحی سقف ساده‌تر باشد، اجرای آن سریع‌تر و آسان‌تر انجام می‌شود و هزینه کمتری دارد.

انواع مختلف ورق گالوانیزه اعم از ورق سینوسی یا کرکره‌ای، پالرمو، شادولاین، ذوزنقه‌ای و … تفاوت قیمت چندانی با هم ندارند. اما بر اساس نحوه اجرا، تیرریزی و خرپای مناسب هر ورق، هزینه تمام‌شده می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال در اجرای ورق‌های طرح سفال، متریال بیشتری در ساخت خرپا و تیرریزی مصرف می‌شود و به‌تبع هزینه اجرا نیز افزایش می‌یابد. اما در ارزان ترین سقف شیروانی که با ورق کرکره‌ای یا سینوسی ساخته می‌شود، به دلیل مصرف آهن کمتر، عرض مفید بیشتر، هم‌پوشانی و عدم نیاز به اورلب زیاد برای آب‌بندی سقف، هزینه اجرایی به میزان قابل توجهی کمتر خواهد بود.

از آن جا که سقف ساختمان پیوسته در معرض عوامل جوی همچون باد، باران، برف، تابش خورشید و … قرار دارد، یکی از مهم‌ترین بخش‌های سازه محسوب شده و طراحی و اجرای آن دقت بالای می‌طلبد.

یک سقف ایمن و مناسب باید از دوام و مقاومت کافی در برابر وزن خود و سایر بارهای وارده برخوردار باشد. همچنین مقاومت در برابر حرارت، نفوذ رطوبت، انتقال صدا، فرسودگی و … از ویژگی‌های یک سقف خوب است. امروزه علم مهندسی ثابت کرده که هرچقدر سازه وزن کمتری داشته باشد، بهتر می‌تواند در برابر زلزله مقاومت کند. سازه‌های سبک همچنین به دلیل کاهش مصالح مصرفی، نقش مهمی در کاهش هزینه‌ها و کمک به حفظ منابع محیط زیست ایفا می‌کنند. به همین دلیل امروزه مهندسان ترجیح می‌دهند از سقف‌های سبک در ساخت‌وساز استفاده کنند.

سقف شیبدار با پوشش فلزی، از انواع سقف‌های سبک با وزن بسیار کم به حساب می‌آید. همچنین این نوع سقف شیبدار ارزان، از دوام بالایی در برابر بارش و شرایط آب‌وهوایی مختلف برخوردار است. البته این نوع سقف با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، به تدریج دچار تغییر شکل و تغییر رنگ خواهد شد.

مزایای استفاده از سقف شیروانی فلزی

ورق‌های گالوانیزه عمر بالایی دارند و حتی اگر در شرایط محیطی نامطلوب با درصد خوردگی زیاد، نصب شوند، تقریبا 30 سال عمر می‌کنند. بنابراین این نوع سقف را به دلیل داشتن مزایای فراوان می‌توان در گروه انواع سقف شیبدار ارزان و مقرون‌به‌صرفه طبقه‌بندی کرد.

ضخامت ورق گالوانیزه که به شکل ذوزنقه‌ای با ارتفاع 75 سانتی‌متر تولید می‌شود، بین 0.3 تا 1 میلی‌متر و عرض آن بین 1 تا 1.25 متر است. اجزای این ورق به صورت نر و ماده به هم چفت شده و بر روی اسکلت سازه سوار می‌شوند. از مزیت‌های بسیار مهم سقف شیروانی گالوانیزه، می‌توان به نصب آسان، سریع و کم‌هزینه آن اشاره کرد.

برای آشنایی بیشتر با تایل های سنگریزه ای کینگستون می توانید با شماره 02634909091 تماس حاصل فرمایید.

 

دانلود کاتالوگ آشنایی با سقف شیبدار ( شیروانی ) ارزان