چطور بهترین متریال را برای سقف آپارتمان خود انتخاب کنیم؟

انتخاب متریال مناسب برای سقف خانه تان

تعویض یک سقف خراب یا آسیب‌دیده مسئله‌ی مهمی است؛ به ویژه زمانی که برای صدها آپارتمان در یک مجتمع آپارتمانی، سقف جدید لازم است.

مدیران ساختمان در آپارتمان ها، هنگام تعویض سقف‌ یا سقف شیروانی با چالش‌های جدیدی روبه‌رو می‌شوند. زمانی که قرار باشد پروژه سقف سازی یا تعویض سقف با حداقل خرابی ممکن برای ساکنان انجام شود، مدیران ساختمان باید مصالحی انتخاب کنند که دارای ویژگی‌های خاصی باشند: ماندگاری، دوام،‌ مقرون به‌صرفه بودن و تطابق با نظریات معماران و آرشیتکت‌های ساختمان.

این کار کمی نیست. برای کمک به اعضای انجمن در روند اخذ تصمیم درست برای همه ساکنان، این راهنما به ارائه‌ی نکات کلیدی برای ارزیابی مصالح مناسب میپردازد. این نکات عبارتند از:

ماندگاری و دوام: آنچه که اعضای انجمن باید بدانند.

مقرون به‌صرفه بودن: چطور بازگشت هزینه مصالح سقفی را برآورد کنیم.

زیبایی شناسی: انتخاب مصالح سقفی که همراستا با توصیه‌های گروه مالکان باشد.

دوام و ماندگاری: آنچه که گروه مالکان باید بدانند.

«یکی از نکات کلیدی برای انجمن مالکان در هنگام انتخاب سقف برای آپارتمان‌های مجتمع، توجه به دوام و ماندگاری است. این مساله نه تنها در حفظ جذابیت ظاهری ساختمان اهمیت دارد، ‌بلکه در اطمینان از ایمنی ساختار سقف و توانایی مقاومت طولانی در شرایط آب و هوایی مختلف نیز مهم است. در مورد سقف‌بندی، اغلب اولویت با انجام پروژه با کیفیت بالاست که نیاز به کمترین میزان نگهداری داشته باشد. یک سقف با نشتی می‌تواند مشکلاتی را در زمینه هزینه و آرامش ساکنین ایجاد کند. به همین دلیل سرمایه‌گذاری روی کیفیت مواد سقفی و نصب حرفه‌ای اهمیت زیادی دارد.» کلوین فرر، مدیر دیزی

ماندگاری

در مورد سقف‌های شیبدار، منظور از ماندگاری، تنها تعداد سال‌هایی که سقف دوام می‌آورد نیست. انتخاب مصالح سقفی تنها با توجه به طول عمر آن‌ها ممکن است به مشکلات مختلف و هزینه‌های بلند مدت منتهی شود.

توجه به فاکتورهای دیگر برای ارزیابی نحوه مقاومت در برابر عوامل مختلف اهمیت زیادی دارد. فاکتورهایی مانند ترکیبات مصالح سقفی، ‌مقاومت در برابر فرسایش در طول زمان و میزان مقاومت در برابر عوامل جوی، مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرند. مقایسه هزینه و عملکرد نیز جنبه مهم دیگری است، چرا که ارتباط مستقیمی بین کیفیت سقف و هزینه آن وجود دارد. از همان ابتدا، صرفه‌جویی با استفاده از مصالح سقفی بی‌کیفیت، می‌تواند منجر به هزینه‌های بلندمدت بیشتری در قالب تعمیرات و تعویض‌های مکرر شود.

برای مثال، شیروانی‌های آسفالت ارزان‌ترین ماده سقفی در بازار هستند. اما کوتاه‌ترین طول عمر را دارند و باید حداقل هر ۱۲ سال یک‌بار تعویض شوند. اگر مجتمع آپارتمانی در مناطقی با آب و هوای سخت یا تابش مداوم آفتاب باشد، ممکن است حتی قبل از ۱۲ سال نیاز به تعویض وجود داشته باشد.

دوام

اقلیم‌ها در سراسر ایالات متحده به شدت متغیر هستند. بنابراین مهم است سقفی پیدا کنید که بتواند تمامی چالش‌های آب و هوایی منطقه شما را تحمل کند. ساده‌ترین و قابل اطمینان‌ترین راه برای تعیین اینکه آیا مصالح سقفی، مناسب منطقه شماست یا نه، نگاه به امتیازات عملکرد آن در تست‌های مختلف است.

مصالح سقفی در آزمون‌های مختلف برای ارزیابی عملکرد و مقاومت در برابر عوامل جوی قرار می‌گیرند. نتیجه این آزمون‌ها به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید این مصالح سقفی تحت شرایط خاص چگونه عمل خواهند کرد. در اینجا باید به‌دنبال این موارد باشید:

  • تگرگ: بالاترین درجه با میزان ضربه تگرگ ۴
  • آتش: مواد سقفی غیرقابل اشتعال با درجه آتش ۴
  • طوفان، گردباد و بادهای شدید: به دنبال سقفی باشید که توان مقاومت در برابر طوفان‌های شدید فلوریدا را داشته باشد. ساختمان‌های محکم فلوریدا با توجه به طوفان‌های پیاپی ایالت، دارای کدهای استاندارد ملی برای مقاومت در برابر بادهای شدید هستند. حتی اگر مجتمع شما خارج از منطقه فلوریداست، انتخاب نوع سقفی که مطابق با استانداردهای HVHZ باشد، به شما این اطمینان را می‌دهد که بهترین محافظ را در برابر بادهای شدید انتخاب کرده‌اید.

به ترکیب ماده سقفی که انتخاب می‌کنید توجه کنید. زیرا بعضی از مصالح سقفی به طور خاص برای بهبود عملکرد در اقلیم‌های ساحلی یا مناطقی با بارش سنگین برف طراحی شده‌اند.

  • رطوبت و وجود نمک در هوا: دقت کنید که مصالح سقفی در برابر خوردگی و اکسید شدن مقاومت داشته باشند.
  • برف و یخ: به دنبال مصالح سبک و غیرقابل نفوذ باشید که در برابر یخ‌زدگی‌های مکرر مقاومت داشته و مانع یخ‌زدگی سقف شوند.

مقرون به‌صرفه بودن: چطور برگشت هزینه مواد سقفی را محاسبه کنیم.

محاسبه مقرون به‌صرفه بودن و برگشت هزینه مواد سقفی یک فرآیند چند جانبه است و باید به آن بیشتر از هزینه اولیه توجه شود. درحالی‌که بدون شک، هزینه یک فاکتور مهم در هنگام انتخاب بهترین سقف برای آپارتمان شماست، نباید توجه به کیفیت را فراموش کرد. به‌علاوه، ارزیابی هزینه‌های نگهداری بلندمدت،‌ ذخیره انرژی و تاثیر سقف در ارزش ملک نیز اهمیت دارد.

در این قسمت چهار موردی را بررسی می‌کنیم که هنگام ارزیابی عوامل موثر بر هزینه مصالح سقفی باید مورد توجه قرار بگیرند.

هزینه‌های اولیه

انجمن مالکین باید به مواردی بیش از هزینه‌های ابتدایی نصب توجه کنند. برای مثال، مواد سقفی ارزان‌قیمت اغلب نیاز به تعمیرات مکرر دارند. این سقف‌ها میانگین عمر کوتاهی دارند که در درازمدت، هزینه بیشتری را در پی خواهند داشت. بنابراین باید عمر سقف، نیازهای نگهداری و گارانتی تولید کننده را نیز به هزینه‌ی ابتدایی سقف اضافه کرد.

محصولات سقفی با کیفیت عالی، اغلب با یک گارانتی جامع مادام‌العمر با مسئولیت محدود، پشتیبانی می‌شوند که به طور استاندارد با این محصولات عرضه می‌شود. در طرف مقابل، مصالح سقفی با کیفیت پایین ممکن است هزینه اضافی برای گارانتی‌ها درخواست کنند یا گارانتی‌ها را به‌صورت سرشکن روی هزینه‌ها تعریف کنند یا اصلا گارانتی نداشته باشند. این تفاوت می‌تواند نمایانگر کیفیت کلی محصول سقفی و قابلیت اطمینان آن در بلندمدت باشد.

نگهداری

با وجود اینکه مواد سقفی ارزان ممکن است در ابتدا باعث صرفه‌جویی هزینه شوند، در صورتی‌که سقف نیاز به نگهداری یا تعمیرات مکرر داشته باشد، هزینه بلندمدت نگهداری، بیشتر خواهد بود. مصالح سقفی که می‌توانند در برابر تگرگ، بادهای شدید، آتش، جلبک، خزه و اثرات اشعه ماورا بنفش خورشید مقاومت کنند، احتمالاً هزینه‌های ابتدایی بیشتری خواهند داشت. البته این هزینه ابتدایی بیشتر، منجر به کاهش هزینه‌های بلندمدت نگهداری و در نتیجه، بازگشت بالاتر سرمایه خواهند شد.

ارزش ملکی

مصالح سقفی مناسب باعث افزایش جذابیت ملک و همچنین بالا رفتن ارزش ملک می‌شوند. به عنوان مثال، انتخاب یک سقف فلزی با روکش سنگی و کیفیت بالا، می‌تواند ارزش خانه‌ها را تا شش درصد افزایش دهد، در حالی‌که مواد سقفی با کیفیت پایین ممکن است اثر معکوس داشته باشند.

ذخیره انرژی

مواد سقفی دارای انرژی کارآمد، مانند سقف فلزی، می‌توانند به مالکان در کاهش ۲۵ درصد از هزینه‌های سرمایشی کمک کنند. به علاوه، مواد سقفی دوست‌دارمحیط‌ زیست، که همزمان دارای کارآمدی انرژی و ماندگاری هستند، می‌توانند تعداد زیادی از افرادی که اولویتشان حفظ محیط زیست است را  به خود جذب کنند.

زیبایی‌شناسی: مواد سقفی که با توصیه‌های معماری انجمن مالکان هم‌خوانی دارد

زمانی که به دنبال بهترین نوع سقف برای مجتمع آپارتمانی خود هستید، یک عامل دیگر نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شود: زیبایی. در پایان کار، این ساکنین آپارتمان هستند که به محل زندگی‌شان افتخار می‌کنند؛ در واقع حس رضایت از زیبایی ساختمان، روی احساسات آن‌ها تأثیر مستقیم دارد.

«زمانی که انجمن‌های مالکان قصد تعویض سقف یک مجتمع را دارند، چندین عامل مهم پیش روی آن‌هاست، اما زیبایی در اولویت قرار دارد. برای مدت زمان زیادی، من وظیفه ریاست انجمن مالکین یک مجتمع را بر عهده داشتم. اگرچه بسیاری از ساکنان مسن تأکید زیادی روی هزینه داشتند و دیگران نگران زمان انجام کار بودند، اما برای هیأت مدیره، زیبایی اهمیت زیادی داشت.» – جان راس، رئیس سابق انجمن مالکان

متأسفانه، برخی از مصالح سقفی از نظر زیبایی عالی هستند، اما در زمینه ماندگاری نقص‌های قابل توجهی دارند. به عنوان مثال، سقف‌هایی با جنس آجرهای خاک رس چشم‌نوازند و المان مهمی در طراحی آپارتمان‌های اسپانیایی یا مدیترانه‌ای هستند. اما آجرهای خاک رس، از سنگین‌ترین و شکننده‌ترین مواد سقفی هستند. این آجرها کاملا مستعد ترک خوردن هستند و به‌ اندازه‌ای حساسند که اگر برای تعمیر یا نگهداری دوره‌ای کسی روی آن‌ها به آرامی قدم بزند، آسیب می‌بینند.

سقف‌های چوبی نیز برای مجتمع‌های آپارتمانی با سبک طراحی روستایی کاملا مناسبند. این سقف‌ها با تکیه بر بافت‌های طبیعی و رنگ‌های غنی چوب ساخته شده‌اند. اما همانند آجر خاک رس، سقف‌های چوبی معایب قابل توجهی دارند. سقف‌های چوبی به این دلیل که نیاز به نگهداری مداوم دارند و البته موادی قابل اشتعال‌اند، برای خانه‌‌هایی که در معرض آتش‌سوزی هستند، انتخاب‌های خوبی به شمار نمی‌آیند.

سقف‌های فلزی با اینکه از نظر دوام و عملکرد، اصلا قابل رقابت نیستند، اما ظاهر صنعتی این سقف‌ها خیلی مناسب خانه های مسکونی و به‌خصوص مجتمع‌های آپارتمانی نیست.

اما سقف فلزی با روکش سنگی، پاسخی برای تمام چالش‌هایی است که گفتیم و چهار نیاز اصلی یک سقف آپارتمان را تأمین می‌کند: ماندگاری، دوام، مقرون به‌صرفه بودن و زیبایی.

بهترین راهکار سقف آپارتمانی: سقف فلزی با روکش سنگ

سقف فلزی به عنوان یکی از  مقاوم‌ترین و ماندگارترین محصولات سقفی در بازار شناخته می‌شود. اما ظاهر سقف فلزی، کاملا صنعتی است.

ظاهر مواد سقفی فلزی سنتی به خوبی با محیط‌های مسکونی هماهنگ نمی‌شود. این موضوع به‌خصوص در مناطق مجاور با ساختمان‌هایی با سبک‌های معماری تاریخی یا کلاسیک بسیار به چشم می‌آید.

با این حال، سقف فلزی با روکش سنگی کاملا بازی را تغییر می‌دهد.

این نوع سقف با گرانول‌های سنگی طبیعی که به ورق‌های فولادی چسبیده‌اند ساخته می‌شود. سقف فلزی با روکش سنگی،  زیبایی شیروانی‌های آسفالت، آجر خاک رس و سقف‌های چوبی را به تصویر می‌کشد و در عین حال دوام، ماندگاری و بازگشت سرمایه خوبی هم به همراه دارد.

سقف‌های فلزی با روکش سنگی، با داشتن طیف وسیعی از رنگ‌ها، بافت‌ها و سبک‌ها، دست انجمن‌های مالکان را برای طراحی مورد نیاز با توجه به هر نوع سبک معماری، باز گذاشته است.

اما مزایا در اینجا تمام نمی‌شوند.

سقف فلزی با روکش سنگی، همچنین یکی از مصالح سقفی با کارآیی انرژی‌ بالا و به اندازه‌ای بادوام است که شرکت‌های بیمه مانند شرکت پراگرسیو، در وب‌سایت خود اعلام کرده‌اند که «اگر شما سقفی جدید از مواد بادوام مانند فلز داشته باشید، هزینه بیمه مالکیت شما کمتر خواهد بود.»

انتخاب مصالح سقفی مناسب برای مجتمع آپارتمانی کار کوچکی نیست. بسیاری از مصالح سنتی سقف مانند شیروانی‌های آسفالت، سقف‌های چوبی یا آجرهای خاک رس ممکن است در یک زمینه عالی عمل کنند، اما در زمینه‌های دیگر ضعیف باشند. اما سقف فلزی با روکش سنگی، یک راهکار متوازن از نظر قدرت و سبک طراحی را ارائه می دهد.

 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *