مقایسه سقف های فلزی با سقف های سفالی؛ کدام یک برای خانه شما بهتر است؟

مقایسه سقف های فلزی با سفغ های سفالی

سقف‌های سفالی سابقه‌ای طولانی همراه با دگرگونی دارد که قدمت آن به 10.000 سال قبل از میلاد می‌رسد. سقف‌های سفالی از طریق مهاجران اروپایی در دهه 1600 به آمریکا وارد شد و در اواسط دهه 1800 محبوبیت زیادی پیدا کرد، زیرا در آن زمان معماری سبک مدیترانه‌ای و اسپانیایی طرفداران زیادی داشت.

سقف‌های سفالی محبوب‌ترین مصالح سقف در زمان خود بودند، زیرا از نظر دوام و مقاومت در برابر آتش بسیار برتر از چوب بوده و از نظر زیبایی‌شناسی نیز سقف‌های مسطح شینگل آسفالتی یا شینگل چوبی نمی‌توانستند با آن رقابت کنند.

اما برای داشتن بامی با سقف سفالی باید هزینه زیادی پرداخت، زیرا یکی از شکننده‌ترین و در عین حال سنگین‌ترین مصالح موجود در بازار برای سقف بوده و تعمیر و نگهداری از آن نیز پرهزینه است.

امروزه، صاحبان تیزبین خانه‌ها از سقف‌های سفالی که نیاز به نگهداری و مراقبت زیاد دارند به سمت سقف‌های فلزی متمایل شده‌اند. زیرا بام فلزی به زیبایی سقف‌های سفالی دست یافته، و در عین حال آن استحکام و کارایی بالایی را به صاحبان خانه می‌دهد که فقط فلز می‌تواند از عهده آن برآید.

اگر به دنبال سبک کلاسیک سقف‌های سفالی هستید، اما در ضمن می‌خواهید سقف محکم‌تر و ماندگارتری داشته باشید که نیاز چندانی به تعمیر و نگهداری نداشته باشد، پس باید از سقف فلزی استفاده کنید.

این مقاله شامل اطلاعات لازمی است که صاحبان خانه باید بدانند تا بتوانند سقف شیروانی مناسب برای خانه‌ی خود را انتخاب کنند، از جمله:

 • سقف سفالی چیست؟
 • سقف فلزی چیست؟
 • کدام بهتر است: سقف سفالی یا سقف فلزی؟

سقف سفالی چیست؟

سقف‌های سفالی از مواد طبیعی مانند سفال یا خاک رس ساخته شده و سپس در دمای بالا پخته می‌شوند.

دو مدل از سقف‌های سفالی که بیش از همه متداول هستند عبارتند از:

سقف‌های سفالی کنگره‌ای سبک مدیترانه‌ای که شکل S موج‌دار را دارند و یک منحنی پیوسته در امتداد سقف ایجاد می‌کنند که یک عنصر ضروری برای معماری مدیترانه‌ای است.

سقف‌های سفالی سبک اسپانیایی با موج‌های بزرگ که برای سقف‌های پیش‌آمده، پیچیده، مدور یا منحنی معماری اسپانیایی و ویلا ایتالیایی ایده‌آل هستند.

در حالی که سفالی زیبا بوده و یک الزام معماری برای ساخت خانه‌هایی به سبک اسپانیایی و مدیترانه‌ای است، اما از نظر کارایی دارای کاستی‌های قابل توجهی است.

یکی از مهم‌ترین چالش‌های سقف سفالی این است که بسیار ظریف بوده و نیاز به نگهداری و مراقبت زیادی دارد. سقف‌های سفالی در طول زمان به‌ویژه در شرایط آب‌وهوایی سخت مانند بارش تگرگ و وزش بادهای شدید، مستعد ترک خوردن و شکستن هستند. ترمیم کردن این سقف‌ها می‌تواند یک فرآیند خسته کننده، پرهزینه و زمان‌بر باشد. سقف‌های سفالی آنقدر شکننده هستند که فقط راه رفتن بر روی آنها به منظور ترمیم و نگهداری معمولی می‌تواند باعث آسیب رسیدن به آنها شود.

ضمن اینکه، سقف سفالی یکی از سنگین‌ترین مصالح سقف موجود در بازار است. وقتی صحبت از سقف می‌شود، سقفی که سنگین‌تر باشد لزوماً بهتر نیست، بلکه مصالح سقفی سبک‌وزن ایده‌آل هستند، زیرا برخی از خانه‌ها برای تحمل سقف‌های سنگین ساخته نشده‌اند و این وزن می‌تواند به مرور زمان به خانه فشار آورده و به صورت بالقوه منجر به آسیب‌های سازه‌ای شود.

 

سقف فلزی چیست؟

سقف‌های فلزی به دلیل دوام، طول عمر و بهینه‌سازی انرژی، قرن‌ها در بخش صنعتی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. با این حال، این سقف‌ها به طور گسترده در محیط‌های مسکونی استفاده نمی‌شدند، زیرا به نظر اغلب مالکان «خیلی صنعتی به نظر می‌رسید».

اما زمانی که در سال 1957 سقف فلزی با روکش سنگ معرفی شد، این دیدگاه تغییر کرد.

در حالی که همه انواع سقف‌های فلزی استحکام صنعتی را دارا هستند، برخی از مواد سقف فلزی – مانند آلومینیوم، مس، ورق موج‌دار، و Standing Seam – از نظر زیبایی‌شناسی و در تطبیق‌پذیری برای طراحی محدودیت دارند. این امر به ویژه در معماری‌های پیچیده یا کلاسیک همراه با گنبدها، شیروانی‌ها، برج‌ها و نماهای خارجی پر جزئیات صادق است.

هنگامی که سقف‌های فلزی با روکش سنگ در بازار عرضه شد، استحکام بام فلزی با کارایی بالا را بدون فدا کردن سبک متداول در اختیار مالکان قرار داد.

سقف‌های فلزی با روکش سنگ از ورق‌های فولادی ساخته شده و سپس با پودر سنگ پوشانده می‌شوند و انعطاف‌پذیری در شکل همراه با طیف وسیعی از رنگ‌ها و بافت‌ها را برای شبیه‌سازی ظاهر مصالح سنتی مانند شینگل ، سقف‌های سفالی و شینگل چوبی فراهم می‌کنند.

آیا می‌توانید تفاوت بین آنها را تشخیص دهید؟

یکی از سقف‌های داخل تصویر زیر، سقف فلزی با روکش سنگ و دیگری سقف سفالی سنتی است.

پاسخ: تصویر سمت چپ سقف فلزی است. تصویر سمت راست سقف سفالی است.

سقف فلزی علاوه بر اینکه یکی از مقاوم‌ترین و بادوام‌ترین سقف‌های موجود در بازار است، یکی از بهترین سقف‌ها در عایق انرژی و سازگار بودن با محیط زیست نیز می‌باشد.

 

کدام بهتر است: سقف سفالی یا سقف فلزی؟

یکی از مهم‌ترین مزایای سقف فلزی نسبت به سقف سفالی، دوام و طول عمر آن است.

سقف‌های فلزی برای مقاومت در برابر شرایط آب‌وهوایی سخت مانند وزش بادهای شدید و بارش تگرگ طراحی شده‌اند و بسیاری از سقف‌های فلزی دارای ضمانت مادام‌العمر در مقابل بادهای بیش از 120 مایل در ساعت (193 کیلومتر بر ساعت) و نفوذ تگرگ تا قطر 2.5 اینچ (6.35 سانتیمتر) هستند.

در حالی که سقف سفالی جذابیت و زیبایی خاصی به سقف می‌دهد، اما سقف فلزی از نظر کارایی، استحکام، دوام، طول عمر و موارد دیگر انتخاب بهتری است.

در موارد زیر نیز سقف فلزی در اولویت قرار می‌گیرد:

 • هزینه‌های تعمیر و نگهداری: سقف سفالی نیاز به تمیز کردن، بازرسی و تعمیر منظم دارد. اما سقف فلزی مقدار کمی تعمیر و نگهداری نیاز دارد و تمیز کردن سالانه برای پاک کردن خاک یا زباله کفایت می‌کند.
 • وزن و الزامات سازه‌ای: سقف سفالی سنگین است و برای تحمل وزن آن به یک سازه پشتیبانی قوی نیاز است که می‌تواند هزینه‌های نصب را افزایش دهد. سقف سنگین برای مناطق مستعد زلزله، بادهای شدید یا برف سنگین ایده‌آل نیست. در مقابل، سقف فلزی یکی از سبک‌ترین مصالح سقف موجود در بازار است.

با استفاده از سقف فلزی با روکش سنگ، مالکان خانه مجبور نیستند بین استحکام و سبک یکی را انتخاب کنند، زیرا سقف فلزی با روکش سنگ بدون هیچ مشکلی ظاهر و جذابیت سقف‌های سفالی را شبیه‌سازی می‌کند.

 

 

نظرات (3)

 1. هاشمی نژاد
  ۲۶ اسفند ۱۴۰۲

  سلام یک واحد مسکونی دارم در منطقه کوهستانی که طبقه دوم راه میخوام الاچیق بزنم لطف راهنمای کنید
  طوفان شدید دارم برف تا نیم تجربه کردیم همین امسال باران زیاد میاد
  با تشکر

  • تیم تولید محتوای کینگستون
   ۱۰ فروردین ۱۴۰۳

   سلام با این شماره تلفن تماس بگیرید
   026-34909091

 2. هاشمی نژاد
  ۲۶ اسفند ۱۴۰۲

  سلام یک واحد مسکونی دارم در منطقه کوهستانی که طبقه دوم راه میخوام الاچیق بزنم لطف راهنمای کنید
  طوفان شدید دارم برف تا نیم تجربه کردیم همین امسال باران زیاد میاد
  با تشکر n

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *