سقف شینگل چوبی چیست؟

سقف چوبی شینگل

قبل از اوایل دهه 1900، اصطلاح شینگل مترادف با سقف چوبی بود. هنگامی که شینگل آسفالتی در سال 1901 معرفی شد، اصطلاحات تخصصی سقف برای تمایز بین دو نوع شینگل تکامل یافت و اصطلاحات خاص مواد، مانند شینگل آسفالتی و شینگل چوبی را ایجاد کرد. با ورود سایر مصالح سقفی به بازار، مانند شینگل فلزی، همان قرارداد نامگذاری بر روی آن‎ها هم اعمال شد. در حالی که مواد سازنده‌ی سقف ممکن است متفاوت باشد، اصطلاح شینگل نشان می‌دهد که نصب بر روی سقف شیب‌دار ( سقف شیروانی ) انجام می‌شود و شینگل‌ها از پایین به بالا به صورت همپوشانی‌شده، قرار می‌گیرند.

اگر در حال تحقیق در مورد سقف چوبی شینگل هستید، احتمالاً به دو اصطلاح برخورد کرده‌اید که به جای یکدیگر استفاده می‎شوند: سقف چوبی شینگل و سقف لرزان چوبی. ( برای مطالعه انواع سقف شینگل کلیک کنید)

تفاوت بین شینگل چوبی و سقف لرزان چوبی چیست؟

در حالی که دو عبارت سقف شینگل چوبی و سقف لرزان چوبی اغلب به جای یکدیگر استفاده می‎شوند، تفاوت‎های ظریفی بین این دو وجود دارد که تشخیص آنها برای کسانی که آموزش ندیده  ‏اند، دشوار است. سقف شینگل چوبی یک عنصر طراحی مهم برای تم ‎های سنتی و روستایی است که بر رنگ‎های زنده و بافت طبیعی چوب تکیه دارد. شینگل‎ های چوبی، زیبایی‌ شناسی مورد نیاز را برای تم‌ های سنتی و روستایی فراهم می‌کنند و در زمان اجرا، براساس طرح مورد نظر نصب می‎شوند.

معایب شینگل چوبی

سقف شینگل چوبی دارای لیستی از مشکلاتی است که نیاز به نگهداری، تعمیر و تعویض مداوم دارد، مثلا:

  • پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و عناصر طبیعی، به سرعت به رنگ خاکستری مات تبدیل می‎شود.
  • بادکش و شکافتن، سقف را در برابر بالا آمدن باد آسیب پذیر می‎کند.
  • رطوبت و خشکی مکرر باعث انبساط و انقباض می‎شود که می‎تواند باعث شل ‎شدن اطراف بست ‎ها شود.
  • مکان‌های سایه‌ دار و مرطوب می‌توانند باعث رشد کپک‌ها و سایر باکتری‌ها شوند و به درمان‌ های شیمیایی و تمیز کردن بیشتری نیاز دارند.
  • چوب به شدت قابل اشتعال است و برای خانه‎ های داخل و نزدیک مناطق مستعد آتش سوزی توصیه نمی‎شود.

خوشبختانه، سقف فلزی مدرن مانند کینگستون با روکش سنگریزه، سقفی با استحکام صنعتی در طرح‌ها، بافت‎ها و رنگ‎هایی ارائه می‎دهد که نیازهای زیبایی شناختی هر سبک خانه را برآورده می‎کند.

شینگل چوبی در مقابل تایل سنگریزه ای

وقتی صحبت از سقف می‎شود، فلز به دلیل طول عمر، دوام، تعمیر و نگهداری کم و بازگشت سرمایه بالا، بیشتر مورد توجه قرار می‎گیرد. برخی از مزایای قابل توجه سقف فلزی را در ادامه می‌خوانیم:

  • تایل سنگریزه ای دو تا سه برابر بیشتر از مصالح سقفی سنتی مانند شینگل چوبی دوام می‏ آورند.
  • تایل سنگریزه ای می‌توانند تقریبا هر چیزی را که مادر طبیعت ارائه می‌دهد، مانند تگرگ، آتش‌سوزی، طوفان، گردباد، بادهای تند، زلزله، برف و یخ، تحمل کند.
  • تایل سنگریزه ای یکی از کم‌ مصرف‎ترین مصالح موجود در بازارند و می‎توانند هزینه ‎های سرمایش را تا 25 درصد کاهش دهند.
  • تایل سنگریزه ای مدرن می‎تواند ارزش خانه را تا 15 درصد افزایش دهد.

درحالی که مزایای فلز چشمگیر است، برخی از صاحبان خانه نگران‌اند که سقف فلزی برای خانه سنتی یا روستایی آنها بیش از حد صنعتی به نظر برسد. محصولات کینگستون با روکش سنگریزه، از تکنولوژی روز و روش‎های ساخت پیشرفته برای تولید یکی از بادوام‌ترین سقف‎های موجود در بازار استفاده می‎کنند.

سقف‏ های سنگریزه ای

تایل سنگریزه ای، شکاف بین دوام صنعتی و تطبیق‌پذیری طراحی را پر می‎کند و مزایای سقف فلزی صنعتی را بدون فدا کردن سبک و طرح، به خانه ‎ها می‎دهد. سقف‏ های کینگستون ظرافت کلاسیک شینگل‏ های چوبی را با استقامت و طول عمری که فقط ورق گالوالوم با روکش سنگریزه ای می‎تواند ارائه دهد، همراه دارند. این سقف‌ها رنگ‌ های روستایی ، جزئیات معماری روستایی ، همچنین استحکام فولادی ، کارایی بالا و نیاز کم تعمیر و نگهداری و مقاومت در برابر عناصر طبیعی را به صورت یکجا با خود دارند.

جمع‎ بندی

در این مقاله با سقف شینگل چوبی و ویژگی ‏های آن آشنا شدیم. اکثرا افرادی که به دنبال سبک‎های سنتی هستند، بیشتر به دنبال این نوع سقف می‎روند، اما همانطور که خوانده ‎اید، سقف ‏های فلزی مزایای بیشتری نسبت به سقف‎های چوبی شینگل دارند و از هر لحاظ گزینه ‎ی مناسب ‎تری به شمار می‌آیند و حتی از نظر سبک هم می‎توانند همان ظرافتی که به دنبال آن هستید را نمایش دهند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *