نکاتی که صاحبان خانه باید قبل از نصب سقف های شیروانی بدانند

سقف شیروانی مدل شینگل و نکاتی که باید بدانید

اغلب ما در سطح شهر خانه‌هایی را با طراحی مدرن و پیشرفته می‌بینیم که در ساخت پشت‌بام آنها از متریال بهینه استفاده نشده است. مصالحی مانند آسفالت، کاشی و چوب، موادی هستند که به‌صورت سنتی در ساخت پشت‌بام استفاده می‌شوند، اما طول عمر و دوام کمی دارند. اگر به‌عنوان مالک خانه تصمیم دارید سقف ساختمان خود را ارتقا دهید حتما با این سؤال مواجه شده‌اید که «چه نوع سقفی برای خانه من مناسب است؟»

سقف خانه مانند سدی در مقابل آتش‌سوزی، صاعقه، تگرگ، باران، برف و توفان عمل می‌کند. مصالح مختلفی از قبیل آسفالت، سقف سفالی یا سقف های فلزی سنگریزه ای برای ساخت سقف ساختمان وجود دارد که برخی از آن‌ها لایه حفاظتی مستحکمی در مقابل تغییرات آب‌وهوایی ایجاد می‌کنند. بنابراین شما می‌توانید با توجه به نوع ساختمان و شرایط اقلیمی، متریال مناسب را انتخاب کنید.

امروزه سقف فلزی یکی از گزینه‌های مناسب برای ساخت سقف در سراسر دنیا محسوب می‌شود. فلز دارای طول عمر بالا، دوام و استحکام زیاد و تطبیق‌پذیری خوبی است. در این مقاله قصد داریم به نکاتی درباره جایگزینی یا بازسازی سقف خانه بپردازیم؛ اگر قصد دارید سقف ساختمان خود را تعمیر یا جایگزین کنید، موارد زیر را مدنظر قرار دهید.

بازسازی یا جایگزینی سقف خانه؟

بازسازی سقف ساختمان زمانی انجام می‌شود که لایه‌ای از مواد جدید روی سقف قدیمی قرار بگیرد؛ اما جایگزینی سقف زمانی است که مواد و لایه‌های قدیمی کاملا از سقف برداشته می‌شوند تا جایی‌که تیرآهن‌ها و مواد اولیه نمایان شوند. بازسازی و تعمیر، روشی مقرون‌به‌صرفه و سریع‌ برای بهینه‌سازی سقف خانه است.

سقف فلزی سنگریزه ای یکی از گزینه‌های مناسب برای تعمیر سقف است. این مواد نسبت به سایر متریال مثل آسفالت، وزن کمتر و طول عمر بیشتری دارند. علاوه‌ براین هنگام بازسازی سقف با این متریال، نیازی به برداشتن کامل لایه‌های قدیمی نیست. همچنین شما می‌توانید سقف فلزی را روی آسفالت قدیمی نصب کنید.

نقش حفاظتی سقف ساختمان در مقابل عناصر مختلف

هنگام بازسازی یا جایگزینی سقف خانه، توجه به شرایط اقلیمی و آب‌وهوایی هر منطقه حائز اهمیت است. به‌عنوان مثال در برخی از نقاط که بارش‌های موسمی و تگرگ بیشتر است، مالکان باید از متریالی استفاده کنند که دوام زیادی دارند. همچنین افرادی که نزدیک دریا یا مناطقی با رطوبت بالا زندگی می‌کنند، بهتر است موادی را برای ساخت سقف خانه استفاده کنند که مقاومت بالایی در مقابل رطوبت دارند.

قبل از بازسازی سقف، حتما شرایط آب‌وهوایی منطقه خود را در نظر بگیرید؛ زیرا مواردی نظیر صاعقه، تگرگ، باران، برف و باد می‌توانند آسیب‌های جدی به سقف جدید شما وارد کنند و طول عمر آن را کاهش دهند.

در ادامه به بررسی عوامل مختلفی که می‌توانند سقف خانه را از بین ببرند، می‌پردازیم.

  • صاعقه و آتش

همه ساختمان‌ها باید دارای استاندارد مشخصی در زمینه مقاومت در برابر آتش باشند. این استاندارها با انجام آزمایش‌های مختلف و ارزیابی مقاومت مصالح در مقابل منابع آتش‌زا تعیین می‌شوند. استاندارد مقاومت در برابر آتش برای سقف، به‌عنوان UL790 شناخته می‌شود که بر اساس آن، پوشش و مصالح سقف ساختمان باید توانایی محافظت از مصالح زیرین سقف، تیرآهن‌ها و فضای اتاق را در مقابل آتش داشته باشد و اجازه ورود جرقه‌ها و شعله‌های آتش را به فضای داخلی ندهد. بر اساس استاندارد UL مصالح استفاده‌شده در سقف بر اساس مقاومت در برابر آتش به سه دسته تقسیم می‌شوند.

  • دسته اول: موادی که در مقابل آتش مقاومت بسیار بالایی دارند، در دسته اول یا کلاس A گنجانده می‌شوند. این مواد بهترین محافظت را در برابر نفوذ شعله به ساختمان از خود نشان می‌دهند. این مواد بدون نیاز به انجام کارهای زیربنایی یا استفاده از مواد شیمیایی می‌توانند مستقلا از نفوذ آتش به ساختمان جلوگیری کنند.
  • دسته دوم: مواد دسته دوم یا کلاس B مقاومت متوسطی در مقابل آتش دارند. سقف‌هایی که از تخته‌های چوبی ساخته می‌شوند حتما باید به مواد ضداشتعال آغشته شوند تا بتوانند در این دسته قرار بگیرند. برای اینکه این مواد در دسته اول قرار بگیرند، باید با مواد خاصی ترکیب شوند تا بتوانند استاندارد لازم را کسب کنند.
  • دسته سوم: مواد دسته سوم یا کلاس C فقط در برابر آتش‌سوزی خفیف مقاومت دارند. متریالی مثل تخته سه‌لا و تخته‌هایی که از خرده چوب و خاک اره تهیه می‌شوند، در این دسته قرار دارند.

برخی مواد مثل سفال و تخته‌های قیراندود دارای استانداردهای کلاس A هستند اما این مواد وزن زیادی دارند و موجب سنگین شدن سقف می‌شوند. بنابراین برای اجرای سقف با این مواد باید هزینه زیادی صرف زیرسازی سقف شود. تخته‌های چوبی معمولا در کلاس C دسته‌بندی می‌شوند. مواد فلزی در دسته A قرار می‌گیرند و مقاومت بالایی در برابر آتش‌سوزی دارند.

  • تگرگ و توفان

سقف های سفالی استحکام کمی دارند و حتی راه رفتن روی آنها موجب شکستن یا ترک خوردنشان می‌شود، بنابراین مقاومت خوبی در برابر تگرگ ندارند. تخته‌های چوبی نیز در طول زمان استحکام خود را از دست می‌دهند و شکننده می‌شوند و در مقابل تگرگ و توفان آسیب‌پذیر هستند. تخته‌های قیراندود مقاومت خوبی در مقابل بارش تگرگ دارند اما طول عمر آن‌ها کوتاه است و خیلی زود فرسوده می‌شوند. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که در طول سال با بارش تگرگ و بروز توفان مواجه هستید، بهترین گزینه برای سقف ساختمان شما، کاشی‌های فلزی است.

  • برف و یخبندان

اگر در مناطق سردسیر ساکن هستید، حتما بارها با قندیل‌های یخی که روی لبه پشت‌بام ایجاد می‌شود، مواجه شده‌اید. این قندیل‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که گرمای داخل خانه موجب آب شدن برف روی سقف می‌شود. در نتیجه برف آب‌شده به سمت لبه‌های بام حرکت کرده و در آنجا به دلیل برودت هوا دوباره یخ می‌بندد. وجود این قندیل‌ها باعث ایجاد مانعی برای خارج شدن آب از طریق ناودان شده و به مرور به قطر آن افزوده می‌شود. عدم خروج آب و تجمع آن روی بام می‌تواند به سقف آسیب بزند و موجب ایجاد ترک و نشت آب از سقف شود. معمولا خانه‌هایی که سقف آنها به‌صورت سنتی ساخته شده، با این مشکل روبه‌رو هستند. راه‌حل این مشکل، سقف فلزی است. سقف‌های فلزی مقاومت بالایی در برابر انبساط و انقباض دارند و راه حل ایده‌آلی برای مناطق سردسیر هستند.

  • باد شدید

مصالحی مانند آسفالت، کاشی و چوب مقاومت بسیار کمی در برابر وزش بادهای شدید دارند. تخته‌های چوبی به‌مرور زمان ترک می‌خورند و در محل بست‌ها شل می‌شوند، بنابراین وزش باد می‌تواند آنها را بلند کند. کاشی‌های سفالی به‌راحتی شکسته می‌شوند و با وزش باد شدید، از جا کنده می‌شوند و فقط برخی از آنها در مقابل باد مقاومت دارند. تخته‌های قیراندود نیز با تغییرات آب‌وهوایی دچار سایش، شکستگی، انحنا و فرسایش می‌شوند و در مقابل باد شدید مقاومت خوبی ندارند.

اما ورقه‌های فلزی را می‌توانید داخل همدیگر قفل کرده و با پیچ‌های مقاوم در برابر فرسایش، آنها را کاملا ثابت و سفت کنید. این متریال مقاومت بسیار بالایی در مقابل بادهای شدید دارد و شما می‌توانید از آن در مناطقی با توفان‌های موسمی شدید استفاده کنید.

  • باران طوفانی

مصالح سنتی در مقابل باران‌های طوفانی هم مقاومت و استحکام خوبی ندارند، به همین دلیل مانع خوبی برای جلوگیری از نفوذ آب به لایه‌های زیرین سقف نیستند. در مناطقی که بارش باران به همراه وزش باد شدید است، تخته‌های قیراندود و چوبی خیلی زود ترک می‌خورند و تاب برمی‌دارند. ورقه‌های فلزی گزینه مناسبی برای مناطقی با بارش زیاد هستند. این متریال می‌تواند خانه شما را در مقابل نفوذ آب باران کاملا حفظ کند.

رنگ‌، بافت و سبک سقف ساختمان

هدف از بازسازی، بهینه‌سازی طراحی خانه است و از آنجایی که سقف ساختمان اولین چیزی است که دیده می‌شود، باید متریالی را برای بازسازی آن انتخاب کنید که علاوه‌بر استحکام و طول عمر بالا، زیبا و جذاب هم باشد.

محصولات کینگستون متال روفینگ، از فولاد چندلایه مستحکم با روکش سنگ ساخته می‌شوند. روکش این ورقه‌ها ترکیب دانه‌های سنگ و اکریلیک است تا نمایی شبیه ورقه‌های آسفالتی، کاشی سفالی و تخته‌های چوبی داشته باشد. این ورقه‌ها علاوه‌بر استحکام بالا در مقابل عوامل محیطی، از زیبایی و جذابیت منحصربه‌فردی برخوردار هستند.

ورقه‌های فلزی در طیف گسترده‌ای از رنگ، بافت و سبک تولید می‌شوند و همه افراد با سلیقه‌های گوناگون می‌توانند آنها را برای سقف ساختمان خود استفاده کنند. شما می‌توانید با توجه به سبک و طراحی ساختمان خود، ورقه‌های فلزی طرح چوب یا سفال را نیز انتخاب کنید یا رنگ و طرح مورد علاقه خود را سفارش دهید.

گارانتی

برخی از فروشندگان ضمانت‌نامه‌های بلندمدت در اختیار خریداران قرار می‌دهند، اما قبل از هر چیز شما باید مفاد ضمانت‌نامه را مطالعه کنید. در ضمانت‌نامه محصولات فلزی با روکش سنگ کینگستون ، تولیدکنندگان به شما اطمینان می‌دهند که این متریال در مقابل بادهای شدید و تگرگ، مقاومت بی‌نظیری از خود نشان دهد. علاوه‌براین شما می‌توانید در صورت فروش خانه، تا بیست سال پس از نصب اولیه، ضمانت‌نامه را به مالک جدید انتقال دهید.

تفکر بلندمدت داشته باشید!

هنگام بازسازی سقف ساختمان باید به هزینه‌ها، ارزش لحظه‌ای و ارزش بلندمدت فکر کنید. تخته‌های قیراندود ارزان‌ترین متریال ساخت سقف هستند، اما طول عمر بالایی ندارند. آسفالت سنتی طول عمری حدود 12 تا 20 سال دارد. ممکن است با انتخاب این مواد، هزینه اولیه کمتری پرداخت کنید اما تعمیر و نگهداری آنها در طولانی‌مدت، هزینه بالایی دارد.

طول عمر سقف‌های فلزی با تایل های سنگریزه ای ، دو تا سه برابر بیشتر از مصالح سنتی مثل آسفال، کاشی و چوب است؛ علاوه‌براین مزایای بی‌شمار دیگری نیز دارد. سقف‌های فلزی موجب می‌شوند که هزینه‌های مربوط به انرژی تا 25 درصد کاهش پیدا کند. استفاده از این متریال می‌تواند قیمت خانه شما را افزایش دهد و به زیبایی آن بیافزاید. از آنجایی‌که این متریال مقاومت خوبی در مقابل فرسایش و تغییرات آب‌وهوایی دارد، هزینه‌ تعمیر و نگهداری آنها کمتر است.

بازسازی سقف ساختمان با سقف فلزی کینگستون

چه به دنبال افزایش زیبایی و بهبود طراحی ساختمان باشید، چه بخواهید سقف خانه‌تان را در مقابل عوامل محیطی حفظ کنید، سقف فلزی بهترین گزینه موجود در بازار است. این متریال مقاومت خوبی در برابر توفان، بادهای شدید، باران، برف و تگرگ دارد و دارای طراحی زیبا و ظریفی است. سقف فلزی کینگستون با طول عمر بالا می‌تواند ساختمان شما را چندین دهه از تغییرات آب و هوایی محافظت کند.

محصولات کینگستون در شرایط مختلفی مورد آزمایش قرار گرفته‌اند و مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط آب‌وهوایی سخت و انبساط و انقباض دارند. اگر به‌دنبال بهترین و مقاوم‌ترین مواد برای بازسازی و جایگزینی سقف ساختمان خود هستید، ما به شما محصولات کینگستون را پیشنهاد می‌دهیم.

نتیجه‌گیری

سقف ساختمان یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر ساختمان بوده و عامل مؤثری در مقابل نفوذ آب، خاک، آتش و باد به خانه است. از گذشته، سقف خانه‌ها از متریالی مثل آسفالت، کاشی سفالی، تخته‌های چوبی و ورقه‌های قیراندود ساخته می‌شوند. این مواد استحکام بالایی در مقابل عوامل محیطی مانند باران، بادهای شدید، توفان‌های موسمی و آتش‌سوزی ندارند. علاوه‌براین طول عمر آنها بسیار کوتاه است و خیلی زود بر اثر انبساط و انقباض، دچار ترک‌خوردگی و فرسایش می‌شوند.

امروزه اغلب مالکان هنگام بازسازی یا جاگزینی سقف خانه، تمایل دارند از موادی استفاده کنند که طول عمر بالایی داشته باشد تا در هزینه‌های جاری مربوط به تعمیر و نگهداری صرفه‌جویی شود. سقف سنگریزه ای یکی از گزینه‌های بسیار مناسب برای بازسازی سقف ساختمان است. این متریال مقاومت بسیار زیادی در مقابل شرایط جوی دارد و از طول عمر بالایی برخوردار است. اگر قصد بازسازی سقف خانه خود را دارید، ما به شما محصولات فلزی با روکش سنگ کینگستون را پیشنهاد می‌کنیم. این محصولات علاوه‌بر دوام و استحکام، از تنوع خوبی در زمینه طرح و رنگ نیز برخوردار هستند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *