اجزا تشکیل دهنده لایه های سقف های کینگستون

اجزا تشکیل دهنده سقف کینگستون

در این مقاله تک نک لایه های تایل های سنگریزه ای کینگستون را معرفی می کنیم و اجزا تشکیل دهنده هر لایه را بررسی می کنیم.

فولاد با روکش آلیاژ ۵۵٪ آلومینیوم-روی

فولاد با روکش آلیاژ ۵۵٪ آلومینیوم-روی، یک نوع فولاد کربن سرد رول شده است که در روند غوطه‌وری گرم با روکش فلزی شامل ۵۵٪ آلومینیوم، ۴۳.۴٪ روی و ۱.۶٪ سیلیکون ساخته شده است. روکش آلیاژ در هر دوطرف ورقه فولادی قرار می‌گیرد. ماده اصلی این محصول، فولاد با روکش آلیاژ ۵۵٪ آلومینیوم-روی است، اگرچه این روکش به نام‌های تجاری مختلفی مانند گالوالیوم  Galvalume و زینکالیوم  Zincalume نیز شناخته می‌شود. شرکت سقف فلزی کینگستون، از ورق فولادی که به روش غوطه‌وری مذاب  با روکش آلیاژ ۵۵٪ آلومینیوم-روی پوشانده شده،  برای ساختن پنل‌های سقفی شیروانی بادوام و قطعات جانبی آن، استفاده می‌کند.

فولاد با روکش آلیاژ ۵۵٪ آلومینیوم-روی، ۲ تا ۴ برابر از فولاد گالوانیزه (که با ۱۰۰٪ روی روکش شده است) عملکرد بهتری دارد.  ویژگی‌های محافظتی برای این نوع فولاد به این صورت است که ابتدا در روکش آلیاژ، فولاد و لبه‌های برش یا حفره‌ها، از روی برای محافظت استفاده می‌کنند، اما در طول زمان به تدریج این روی خورده شده و اثر محافظتی آن کاهش می‌یابد.

بعد از اینکه روکش فداشونده‌ی روی به علت خوردگی از بین می‌رود، باقی‌مانده‌های اجزای آلومینیومی روکش فلزی آلیاژ،  در طولانی مدت یک سد مقاوم در برابر خوردگی ایجاد می‌کند. این اثر حفاظتی همراه با ویژگی‌های ایده‌آل آلومینیوم در کاهش جذب حرارت خورشیدی، ترکیب خوبی را به‌وجود می‌آورد.

سیلیکون چسبندگی روکش آلیاژ به صفحه فولاد را بهبود می‌بخشد، و زمانی که فولاد در حال رول‌شدن یا خم‌شدن باشد آن را محکم در جای خود نگه می‌دارد. به‌علاوه هنگامی که آلومینوم به فولاد اضافه شده و روی در آن ادغام می‌شود، ‌فضاهای میکروسکوپی را در میان روکش و در قسمت‌هایی که غنی از آلومینوم است ایجاد می‌کند که باعث کند شدن خوردگی و ماندگاری طولانی مدت می‌شود. در حالیکه، در فضاهایی که غنی از روی است، خوردگی یک محافظ گالوانیک ایجاد می‌کند.

 

مزایای روکش آلیاژ روی آلومینیوم

مقاومت: روکش آلیاژ آلومینیوم-روی یک پوشش دائم، محکم و فداشونده تشکیل می‌دهد که فولاد را  در محصولاتی مانند سیستم سقف  کینگستون که در خانه یا ساختمان نصب شده، در برابر خوردگی محافظت می‌کند. به‌علاوه، این آلیاژ مقاومت خوبی نسبت به خوردگی، قابلیت انعطاف‌پذیری روکش آلومینیوم و همچنین حفاظت گالوانیکی از لبه‌های پوشش روی را نیز ارائه می‌دهد.

شرایط سخت: فولاد با روکش آلیاژ آلومینیوم-روی ۵۵٪  درشرایط جوی سخت مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد. این قابلیت از ترکیب قدرت فداشونده روی و مقاومت خوب آلومینیوم به‌دست می‌آید.

پایداری: فولاد با روکش آلیاژ آلومینیوم-روی ۵۵٪  کاملا قابل بازیافت است. این محصول را می‌توان در پایان عمر، ذوب کرده و مجددا استفاده کرد. این موضوع به کم شدن زباله‌های ساخت و ساز کمک می کند. علاوه بر این، عمر طولانی محصول باعث می‌شود که در طولانی مدت بدون نیاز به تعمیر و جابه‌جایی باز هم قابل استفاده باشد.

مشخصات ASTM

ویژگی‌های فیزیکی مربوط به جزییات تست ASTM A792 برای غوطه‌وری گرم فولاد با روکش ۵۵٪ آلومینیوم -روی مورد نیاز است. این موارد شامل پیش‌نیازهای شیمیایی فولاد، خواص مکانیکی نمونه‌های مختلف فلزی و پیش‌نیازهای  وزن روکش برای انتخاب‌ روکش متفاوت است.

ضخامت روکش آلیاژ

ضخامت روکش آلیاژ با وزن روکش، با مقیاس اونس در فوت مربع اندازه‌گیری می‌شود. به عنوان مثال، نمونه روکش AZ50 مشخص می‌کند که حداقل وزن روکش ۰.۵۰ اونس در فوت مربع برای هر دو طرف ورق فولادی است. این ضخامت AZ50 ضخامت روکش محافظتی موردنیاز برای محصولات سقفی کینگستون را به‌منظور محافظت در برابر خوردگی در طولانی مدت فراهم می‌کند.

روکش رزین

روکش رزین بر روی کلاف‌های فولاد غوطه‌وری شده با آلیاژ آلومینوم-روی کینگستون، استفاده شده که برای تولید پنل‌های سقفی و قطعات جانبی محصولات فلزی کینگستون مورد استفاده قرار می‌گیرد. روکش رزین آکریلیک با پایه آب در هر دو طرف ورق فولادی استفاده می‌شود. شرکت کینگستون از روکش رزین با رنگ قهوه‌ای استفاده می‌کند که در هنگام جابه‌جایی اثر انگشت روی آن باقی نمی‌ماند ودر زمان سیم‌پیچی‌ها هم نیاز به استفاده از مواد روغنی نداشته باشد. به‌علاوه، روکش رزین برای چسب اکلریک، چسبندگی سطحی بهتری دارد که این چسبندگی برای محصولات روکش سنگی کینگستون در زمان چسباندن گرانول‌های سنگی به ورقه‌های استیل مورد نیاز است.

استفاده از درزگیرهای بام

برای چسباندن قطعات سیستم سقفی کینگستون، از درزگیرهای سیلیکونی با خاصیت خنثی که مناسب برای بام‌ها هستند استفاده می‌شود. درزگیرهای حاوی اسید استیک یا آمینوها نباید بر روی فولاد با آلیاژ آلومینیوم-روی  استفاده شود.

جمع‌بندی

به طور خلاصه، فولاد با روکش ۵۵٪ آلومینیوم-روی، ماده پایه‌ای ایده‌آل برای تولید پنل‌ها و قطعات جانبی سقف فلزی کینگستون است. این ماده به‌دلیل استحکام، مقاومت به خوردگی در فضای باز و دوام خوب، به‌عنوان یک ماده پایه سقف فلزی مورد بررسی و تایید قرار گرفته است. ترکیب این عملکردها همراه با قابلیت انعکاس گرمای استثنایی آلیاژ، به کاهش بار انرژی بر روی ساختمان‌ها و بهبود راحتی داخل ساختمان منجر می‌شود.

ترکیب روی و آلومینیوم ویژگی‌های مثبت هر دو فلز را افزایش می‌دهد. این ویژگی‌ها شامل این موارد هستند: ایجاد سدی مقاوم در برابر خوردگی و مقاومت حرارتی مشابه ماده‌های آلومینیومی و همچنین محافظ گالوانیک لبه‌های خالی و ویژگی‌های شکل‌دهی مانند ماده گالوانیزه روی. به این ترتیب، فولاد با روکش آلیاژ ۵۵٪ آلومینیوم-روی با مقاومت به خوردگی، عوامل جوی و آتش، یک پوشش محافظتی محکم و بادوام ارائه می‌دهد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *