انواع سقف شیروانی

سقف‌ها، بخش بسیار مهمی‌از ساختمان‌های مختلف را تشکیل می‌دهند. سقف شیروانی به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین انواع سقف‌های ساختمان‌ها شناخته می‌شود که در مناطقی از ایران که باران‌خیزند، مانند شمال کشور، بسیار کاربرد دارد. انواع سقف شیروانی، تنوع زیادی در ساختمان‌سازی ایجاد می‌کنند. شناخت از انواع سقف شیروانی به شما کمک می‌کند تا انتخاب بهتری داشته باشید.

سقف شیروانی فلزی؛ مدرن و ایده‌آل

سقف شیروانی فلزی، یکی از انواع سقف شیروانی است که می‌تواند برای ساختمان‌های مدرن امروزی، بسیار ایده‌آل باشد. این سقف شیروانی، به‌خاطر خط‌های صاف و نمای فلزی که دارد، ظاهری مدرن و خاص به ساختمان می‌دهد.

سقف شیروانی فلزی می‌تواند با رنگ‌ها و سبک‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد؛ بنابراین، امکان انطباق این نوع سقف با سبک‌های مختلف ساختمان‌ها وجود دارد. اگرچه قیمت اجرای سقف شیروانی فلزی بالاست، اما با کاربردهای زیادی که دارد، این قیمت قابل‌توجیه است و ارزش خریدن دارد.

مزیت‌های انواع سقف شیروانی فلزی

از جمله مزیت‌های استفاده از انواع سقف شیروانی فلزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

نصب ساده و آسان

نصب شیروانی‌های فلزی کار ساده‌ای است و در زمان کوتاهی انجام می‌شود.

مقاومت بالا در برابر زنگ زدن

سقف شیروانی فلزی مقاومت خوبی در برابر زنگ زدن دارد، زیرا از ورق گالوانیزه ساخته شده است.

طول‌عمر بالا

سقف شیروانی فلزی نسبت به دیگر انواع سقف شیروانی، دارای طول‌عمر نسبتا بالایی‌ است.

مقاومت بالا در برابر فشار

انواع سقف شیروانی فلزی، مقاومت خوبی در برابر فشار زیاد از خودشان نشان می‌دهند.

وزن سبک

وزن انواع سقف شیروانی فلزی نسبت به دیگر انواع سقف‌های شیروانی موجود در بازار، پایین‌تر است.

حمل و نقل آسان

شیروانی‌های فلزی به‌راحتی جابجا می‌شوند.

هدایت باران و برف با سهولت بیشتر

شکل ظاهری انواع سقف شیروانی به‌گونه‌ای است که می‌توانند باران و برف را به سمت پایین هدایت کنند.

قیمت مناسب

انواع سقف‌های شیروانی فلزی، دارای قیمت مناسبی هستند.

زیبا و منحصر به فرد

انواع سقف شیروانی فلزی دارای رنگ‌بندی‌های جذابی‌ هستند که می‌توانند زیبایی ظاهری ساختمان را بیشتر کنند.

معایب استفاده از شیروانی‌های فلزی

حال که با مزیت‌های استفاده از انواع سقف شیروانی فلزی آشنا شدیم، خوب است که معایب آنها را هم بدانیم.

عایق صدا و گرما نبودن

انواع سقف شیروانی فلزی، عایق چندان مناسبی برای صدا نیستند و ممکن است صداهای خارجی را به فضای داخلی ساختمان منتقل کنند. همچنین، این سقف‌های شیروانی عایق خوبی برای گرما و انرژی نیستند.

تغییر شکل در اثر شرایط محیطی

انواع سقف شیروانی فلزی ممکن است در شرایط خاصی، مثل در معرض نور شدید آفتاب بودن، تغيير شکل بدهند.

سقف شیروانی با سنگ تایل‌های لوح

سنگ تایل‌های طرح لوح، دارای زیبایی منحصربه‌فردی‌ هستند. مقاومت این سقف‌ها نسبت به انواع دیگر سقف‌های شیروانی، بسیار بالاتر است. سنگ تایل لوح، دارای طرح بسیار زیبایی است و می‌تواند با خصوصیات ظاهری ساختمان‌ها مطابقت فوق‌العاده‌ای داشته باشد. سقف‌های شیروانی که با کمک سنگ تایل لوح ساخته می‌شوند، می‌توانند به خوبی با سبک‌های مختلف طراحی خانه‌های مسکونی مطابقت پیدا کنند.

قیمت پیاده‌سازی و اجرای سقف شیروانی با سنگ تایل‌های لوح، کمی‌بالا است؛ اما چون این نوع سبک سقف شیروانی دارای طول‌عمر و دوام و زیبایی بسیار زیادی است، می‌تواند ارزش خرید داشته باشد.

سقف‌های شیروانی با توفال چوبی

توفال چوبی از جمله انواع سقف شیروانی است که در گذشته بسیار محبوب بوده است؛ اما امروزه، این نوع از سقف‌های شیروانی مانند گذشته مورد استفاده نیستند، مخصوصا که خاصیت اشتعال‌پذیری دارند. البته توفال‌های چوبی دارای مزیت‌هایی هم هستند؛ ازجمله اینکه می‌توانند عایق خوبی برای سقف باشند.

با توجه به اینکه سقف شیروانی با توفال چوبی دارای نمایی قدیمی ‌است، می‌تواند گزینه خوبی برای تکمیل نمای بیرونی ساختمان‌های با سبک کلاسیک و نمای قدیمی ‌باشد.

سقف شیروانی کامپوزیتی (سفالی)

سقف‌های شیروانی که با آسفالت ساخته می‌شوند، با نام سقف‌های کامپوزیتی نیز شناخته می‌شوند. در آمریکا، غالبا از از این نوع سقف شیروانی استفاده می‌شود. سقف شیروانی کامپوزیتی به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین انواع سقف شیروانی، می‌تواند به‌راحتی نصب شده و گزینه ارزان و مقرون‌به‌صرفه‌ای باشد.

در حال حاضر، امکان تهیه انواع سقف کامپوزیتی یا آسفالتی با رنگ‌ها و مدل‌های مختلف وجود دارد. این یعنی اینکه دست شما برای انتخاب سقف شیروانی کامپوزیتی مطابق با سلیقه و نیازتان، باز است.

سقف‌های شیروانی با سرامیک‌های سفالی

سفال یکی از متریال‌هایی است که قدمت تاریخی دارد و از قدیم تا به امروز در بسیاری از بخش‌های ساختمان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. اگرچه سفال می‌تواند حس قدیمی‌بودن را به یک ساختمان بدهد که طرفداران خاص خودش را دارد، اما به‌هرحال معایبی نیز دارد، ازجمله اینکه گزینه‌ چندان مقاومی برای ساختمان‌سازی محسوب نمی‌شود.

یکی از انواع سقف شیروانی، سقف‌هایی‌اند که با تایل‌های سفالی طراحی شده‌اند. این سقف‌های شیروانی، می‌توانند نمایی کهنه و قدیمی ‌به فضای ساختمان‌ها بدهند که سبک خاصی از سقف‌های شیروانی محسوب می‌شود.

سقف شیروانی با سرامیک‌های بتنی

یکی دیگر از انواع سقف شیروانی، سقف‌های شیروانی با سرامیک‌های بتنی هستند. این سقف‌ها شباهت‌های بسیار زیادی با سقف‌های شیروانی سفالی دارند؛ اما سقف شیروانی با تایل‌های بتنی، مزیت‌های بیشتری را از آن خودش کرده است. پایداری فوق‌العاده، ظاهر منحصربه‌فرد و قیمت نهایی پایین، ازجمله مزیت‌های سقف شیروانی با سرامیک‌های بتنی نسبت به سقف‌های شیروانی با سرامیک‌های سفالی است.

سقف شیروانی ساخته شده با پنل‌های خورشیدی

امروزه در بسیاری از کشورها، پنل‌های خورشیدی، جایگزین دیگر مصالح برای ساخت سقف شیروانی شده‌اند. پنل‌های خورشیدی می‌توانند به‌راحتی روی انواع سقف شیروانی نصب شوند و در عین اینکه نمای خاصی به ساختمان می‌دهند، به حفظ محیط زیست نیز کمک کنند. این روزها، امکان خرید پنل‌های خورشیدی با قیمت مناسب وجود دارد. بنابراین، سقف شیروانی ساخته شده با پنل‌های خورشیدی، می‌تواند گزینه‌ای مناسب و مقرون‌به‌صرفه باشد.

انواع شیروانی

تا اینجا درباره انواع متریال مورد استفاده در شیروانی‌ها صحبت کردیم. در ادامه، به انواع شیروانی‌ها از نظر شکل و طراحی و نوع کاربری آنها اشاره می‌کنیم و درباره هریک، توضیحاتی می‌دهیم.

سقف شیروانی ذوزنقه‌ای

سقف شیروانی ذوزنقه‌ای یکی از انواع سقف شیروانی با طراحی خاص است. طرح خاص این سقف شیروانی و نحوه طراحی آن سبب شده است که مقاومت این سقف در برابر فشار بسیار افزایش پیدا کند. این نوع سقف شیروانی در برابر زلزله نیز مقاومت بسیار خوبی دارد. به دلیل کیفیت متریال‌ و نوع ساخت سقف شیروانی ذوزنقه‌ای، این نوع سقف در اثر بارش باران و برف و رطوبت زنگ نخواهد زد.

سقف‌های شیروانی ذوزنقه‌ای برای ساخت سقف سوله‌های صنعتی، باشگاه‌ها و سوله‌های ورزشی، سقف ویلاها، سقف خانه‌های مسکونی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سقف شیروانی جنوا و تفاوت آن با سقف شیروانی پالرمو

سقف شیروانی جنوا ظاهری مانند شطرنج دارد. این سقف شباهت‌های زیادی با سقف شیروانی پالرمو دارد؛ اما از نظر ظاهری بسیار متفاوت است. آن چیزی که سقف شیروانی جنوا را از سقف شیروانی پالرمو متمایز کرده است، ظاهر منحصربه‌فرد و مقاومت بیشتر آن است. این سقف می‌تواند به‌راحتی آب را به سمت پایین هدایت کند و در بین انواع سقف شیروانی، بیشترین عملکرد را برای هدایت آب دارد.

سقف‌های شیروانی جنوا می‌توانند برای پوشاندن سقف بیرونی انواع ساختمان‌ها، سوله‌ها، ویلاها، خانه‌ها و … مورد استفاده قرار گیرند.

سقف‌های شیروانی سنگ ریزه

سقف شیروانی سنگ ریزه یکی دیگر از انواع سقف شیروانی از نظر طراحی است. این سقف نسبت به دیگر سقف‌های شیروانی موجود در بازار، دارای ویژگی خاصی است؛ این سقف یک لایه اکریلیک در سطح خارجی خود دارد که زیبایی آن را دوچندان می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های این سبک از شیروانی، این است که لایه اکریلیک می‌تواند باعث کاهش اصطکاک در سطح بیرونی سقف شیروانی شود؛ به همین خاطر، سقف‌های شیروانی سنگ ریزه، به‌راحتی با گرد و غبار پوشیده نمی‌شوند. همچنین سقف شیروانی سنگ ریزه مقاومت بالایی در برابر سرما و گرما دارد و به‌راحتی زنگ نمی‌زند.

خطر شکستن و خرد شدن این نوع سقف نیز بسیار پایین است. از طرفی، سنگ ریزه‌های به‌کاررفته در این نوع از سقف شیروانی، باعث ایجاد یک عایق خوب برای صدا شده است. سقف شیروانی سنگ ریزه برای محیط‌های باران‌خیز بسیار مناسب است، چون با باران‌های اسیدی تغییر شکل نمی‌دهد.

ویژگی‌های مختلف سقف شیروانی سنگ‌ریزه

  • سازگاری خوب با محیط زیست
  • امکان استفاده در شرایط آب و هوایی متنوع
  • مقاومت بالا در برابر آتش و حرارت
  • دارای وزن کم و سبک
  • مقاومت بالا در برابر یخ‌زدگی
  • بدون پوسیدگی و خوردگی
  • مقاومت بالا در برابر طوفان و باد
  • انعطاف‌پذیری خوب
  • امکان برش زدن

سقف‌های شیروانی کرکره‌ای

سقف شیروانی کرکره‌ای یکی از پرکاربردترین انواع سقف شیروانی فلزی است. این نوع سقف به دلیل اینکه ظاهر سینوسی دارد، با نام سقف شیروانی سینوسی نیز شناخته می‌شود. سقف‌های شیروانی کرکره‌ای یا سینوسی در رنگ‌های مختلف قابل اجرا هستند.

رنگ‌بندی جذاب این سقف‌های شیروانی باعث می‌شود که این سقف‌ها، تاثیر زیادی روی زیبایی ساختمان داشته باشند. قیمت سقف شیروانی کرکره‌ای متوسط است و یک گزینه مقرون‌به‌صرفه برای ساختمان‌سازی محسوب می‌شود.

سقف شیروانی پرچین؛ فلزی و خاص

یکی دیگر از انواع سقف شیروانی فلزی موجود در بازار، سقف شیروانی پرچین است. به دلیل اینکه سقف شیروانی پرچین سبک است، جابجایی و نصب آن بسیار ساده انجام می‌شود. سقف‌های پرچین دارای انعطاف‌پذیری خوبی هستند؛ به همین خاطر، نصب سقف شیروانی پرچین در گوشه‌ها راحت‌تر انجام می‌شود.

همچنین این نوع سقف شیروانی فلزی، می‌تواند مقاومت بالایی در برابر زلزله داشته باشد. از دیگر ویژگی‌های متمایز این سقف می‌توان به مقاومت خوب آن در برابر طوفان‌ها و بادهای شدید اشاره کرد. این نوع سقف شیروانی برای محیط‌های باران‌خیز گزینه خوبی است؛ چون در اثر تگرگ و برف آسیبی نمی‌بیند. با توجه به ویژگی‌های سقف شیروانی پرچین، می‌توان از آن برای ساخت سقف سوله‌ها، پارکینگ‌ها، آلاچیق‌ها و منازل استفاده کرد.

سقف شیروانی پالرمو؛ از زیباترین انواع سقف فلزی

سقف شیروانی پالرمو، تقریبا شبیه به سقف شیروانی سفالی است. این سقف یکی از زیباترین انواع سقف شیروانی فلزی محسوب می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد نمای جذاب در ساختمان‌ها شود. سقف‌های شیروانی پالرمو، تفاوت‌های زیادی نسبت به سقف‌های شیروانی سنتی دارند؛ ازجمله اینکه سقف پالرمو نسبت به سقف‌های شیروانی سنتی، سبک‌تر است. این سقف‌ها نسبت به سقف‌های سفالی، مقاومت بیشتری نسبت به زلزله و فشار دارند و مانند سقف‌های سفالی، شکننده نیستند.

از دیگر مزیت‌های سقف شیروانی پالرمو می‌توان به نصب ساده آن اشاره کرد. همچنین هزینه نصب، تعمیر و نگهداری سقف پالرمو نسبت به سقف شیروانی سفالی کمتر است. سقف‌های پالرمو مانند دیگر انواع سقف شیروانی فلزی، دارای رنگ بندی‌های جذابی هستند و می‌توانند مطابق با هر نوع سبک طراحی نمای خارجی انتخاب شوند.

برای آشنایی بیشتر با تایل های سنگریزه ای کینگستون می توانید با شماره 02634909091 تماس حاصل فرمایید.