مقایسه هزینه سقف شیروانی با تیرچه بلوک یکی از مباحث مورد علاقه پیمانکاران و سازندگان ساختمان در سال‌های اخیر است. مطالعات مهندسی نشان می‌دهد مزایای گوناگون، از قیمت مناسب تا شرایط اجرای آسان و زیبایی سقف شیروانی باعث برتری آن بر نمونه‌های ساخته شده از تیرچه بلوک است.

علاوه بر این موارد، تاثیر زیادی که استفاده از این نوع سقف در رساندن نور به فضای خانه و دلباز و بزرگتر نشان دادن آن دارد، نیز از دیگر مواردی است که استفاده از سقف‌های شیروانی را به ایده‌ای موفق در ساخت و ساز تبدیل کرده است.

در این مطلب ضمن بررسی و معرفی مزایای سقف شیروانی، به مقایسه هزینه آن با سقف تیرچه بلوک می‌پردازیم.

با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

مقایسه هزینه سقف شیروانی با تیرچه بلوک

سقف تیرچه بلوک طی چند دهه بیشترین استفاده را در ساخت و سازهای سنتی داشته و طی سال‌ها بدون هیچ‌گونه تغییر یا پیشرفتی، تکرار شده است. این مورد درباره هزینه‌های صرف شده نیز صدق می‌کند؛ به این معنا که کماکان هزینه انجام آن نسبت به انواع شیروانی بیشتر است.

مقایسه هزینه سقف شیروانی با تیرچه بلوک، از نگاه سازندگان و مالکین قابل توجه است. هزینه‌های مربوط به هریک از این سقف‌ها، علاوه بر متریال مصرفی و نیروی کار مورد استفاده در ساخت، به هزینه‌های نصب سقف نیز مربوط می‌شود.

در خانه‌هایی با سقف شیروانی، نصب سقف بسیار آسان‌تر و در زمان کوتاه‌تری انجام می‌شود. هم‌چنین هزینه‌های نصب این نوع سقف نسبت به سقف تیرچه بلوک به‌مراتب کمتر بوده و از نظر اقتصادی کاملا مقرون‌به‌صرفه است.

از مزایای سقف شیروانی چه می‌دانیم؟

سقف از بخش‌های مهم ساختمان است که هم بر ساختار و مقاومت سازه تاثیر دارد و هم نقش عمده‌ای در زیبایی آن ایفا می‌کند.

مزایای سقف‌های شیروانی نسبت به انواع تیرچه بلوک عبارتند از:

نمای داخلی شبیه به بنای دوطبقه: یکی از مواردی که با استفاده از سقف شیروانی، نصیب کاربران می‌شود، ایجاد فضایی شبیه به بناهای بیش از یک طبقه است. این نوع سقف که اغلب برای خانه‌های ویلایی و یک طبقه مورد استفاده قرار می‌گیرد، شرایط خانه را شبیه به بناهای دوطبقه می‌کند.

مناسب برای اقلیم‌های مختلف: با آنکه اغلب ما با دیدن خانه‌هایی با سقف شیروانی به یاد مناطق شمالی ایران افتاده و تصاویری از مناطق پر باران در ذهن‌مان شکل می‌گیرد، اما این روزها استفاده از سقف شیروانی در بناهای ویلایی در سراسر کشور مرسوم شده و بسیار پرطرفدار است.

امکان تهویه آسان و کم‌هزینه: یکی از مشکلات سقف‌های تیرچه بلوک، راکد نگه داشتن هوا در فضای زیرین سقف است؛ موردی که در سقف شیروانی بدون نیاز به صرف هزینه بالا قابل حل بوده و طراوت و تازگی را با هزینه کمتر به هوا می‌بخشد.

مقاوم در برابر زلزله و حوادث طبیعی: یکی از مزایای بزرگ استفاده از سقف شیروانی، مقاومت این نوع سقف در برابر زلزله است. سبک بودن این نوع سقف باعث شده که هنگام بروز زلزله حتی در صورت ریزش نیز آسیب چندانی به ساختمان وارد نکند. به این ترتیب ایمنی را نیز می‌توان در لیست مزایای این نوع سقف به‌شمار آورد.

دوست‌دار طبیعت: در کنار مقایسه هزینه سقف شیروانی با تیرچه بلوک، می‌توان ساختار آنها را نیز با هم مقایسه کرد؛ سقف شیروانی از متریال طبیعی ساخته شده و در آن نسبت به سقف تیرچه بلوک، به‌مراتب مصالح کمتری به‌کار رفته است. همه اینها باعث شده این نوع سقف به طبیعت پیوند نزدیک‌تری داشته باشد و آسیب کمتری به آن وارد کند. بر این اساس انواع سقف شیب‌دار و شیروانی دوست‌دار طبیعت به‌شمار می‌آیند.

قیمت پایین‌تر و صرفه اقتصادی: مقایسه هزینه سقف شیروانی با تیرچه بلوک نشان می‌دهد که تولید و نصب این نوع سقف نسبت به انواع تیرچه بلوک با هزینه به‌مراتب کمتری انجام شده و برای سازندگان و مالکین سازه‌ها اقتصادی‌تر و به‌صرفه‌تر است. (برای اطلاع از قیمت سقف شیروانی کلیک کنید)

کمک به ساختار سنتی ساختمان: برای علاقه‌مندان به بافت سنتی و کلاسیک ساختمان، استفاده از سقف‌های شیروانی به‌ویژه در مناطق نزدیک به طبیعت و خانه‌های روستایی، انتخاب مناسبی است. به این ترتیب، در مقایسه با سقف تیرچه بلوک، استفاده از سقف شیروانی، کمترین هزینه و بیشترین مزایا را دارد.

برای آشنایی بیشتر با تایل های سنگریزه ای کینگستون می توانید با شماره 02634909091 تماس حاصل فرمایید.