پایدار‌ترین نوع سقف چیست؟

مقاوم ترین سقف کدام است؟

هنگامی که استحکام و دوام در اولویت باشند، برای یافتن پایدارترین نوع سقف، باید این سوالات را بپرسید:

  • آیا سقف در برابر تغییرات آب و هوا مقاوم است؟
  • درجه‌بندی سقف در مقابله با تگرگ چگونه است؟
  • مصالح سقف در برابر آتش چه درجه‌ای از مقاومت را به‌خود اختصاص می‌دهند؟
  • سقف در برابر وزش باد شدید چگونه ارزیابی می‌شود؟
  • سقف چقدر دوام دارد؟
  • سقف با چه نوع ضمانتی همراه است؟

در ادامه به مرور رایج‌ترین مصالح مورد استفاده برای سقف و مواردی که در مورد استحکام و دوام باید به آن توجه کنید، خواهیم پرداخت.

انواع مصالح مورد استفاده در سقف

شینگل آسفالتی: شینگل آسفالتی به‌دلیل قیمت مناسب، یکی از پر‌طرفدار‌ترین انواع مصالح سقفی است. شینگل آسفالتی که از محصولات مشتق‌ شده از نفت ساخته می‌شود، از ارزان‌ترین مصالح سقف در بازار است.

سقف های سفالی و بتنی: سقف‌های سفالی سنتی از خاک رس یا سفال ساخته و سپس در دمای بالا پخته می‌شوند. سقف‌های سفالی را می‌توان از بتن نیز ساخت. سقف های سفالی و بتنی به‌عنوان یکی از سنگین‌ترین مصالح سقف در نظر گرفته می‌شوند و این امکان وجود دارد که برای تحمل وزن آن‌ها، نیاز به ساخت‌ و‌ ساز مازاد باشد.

سقف فلزی: سقف‌های فلزی را می‌توان از انواع فلزات مختلف از جمله مس، آلومینیوم و فولاد ساخت. فلز به‌ دلیل دوام و طول عمر بالا، دومین جایگاه از مصالح سقف پرطرفدار را به‌ خود اختصاص می‌دهد. در حالی‌ که سقف فلزی کمی گران‌تر از سقف‌های آسفالتی است اما دو تا سه برابر بیشتر دوام می‌آورد.

شینگل چوبی: سقف‌های چوبی تا اوایل دهه‌ی 1900 که هنوز مصالح سقف مقرون‌ به‌ صرفه‌ تر و بادوام‌ تر معرفی نشده بودند، بسیار محبوب بودند. امروزه بیشتر شینگل چوبی از چوب سدر، سرو، کاج یا درخت ماموت بریده یا جدا می‌شوند. اصطلاح وود شیک و شینگل چوبی به‌ جای یکدیگر استفاده می‌شوند.

سقفی مقاوم در برابر آب و هوا باید داری چه مشخصه های باشد

با توجه به تنوع گسترده‌ی اقلیمی در ایران ، باید شرایط آب‌ و‌ هوایی که بر منطقه‌ی خاص شما تأثیر می‌گذارد را در نظر بگیرید. به‌عنوان مثال، خانه‌ای در اقلیم گرمسیری، مانند جنوب کشور ، به سقفی مقاوم در برابر خوردگی نیاز دارد تا بتواند در برابر باد‌ها و باران‌های شدید، باران ناشی از باد و رطوبت نیز مقاومت کند. یک خانه در منطقه‌ی مستعد برف، به سقفی نیاز دارد که در برابر چرخه‌های مکرر یخ زدن و یخ گشایی مقاوم باشد.

هنگامی که به‌دنبال قوی‌ترین نوع مصالح سقفی برای خانه‌ی خود هستید، باید مطمئن شوید که موارد زیر مورد بررسی قرار گرفته‌اند:

تگرگ: به‌دنبال سقفی باشید که بالاترین سطح مقاومت در برابر ضربه را داشته باشد.

آتش‌سوزی: مطمئن شوید که مصالح سقف دارای بالاترین سطح مقاومت در برابر آتش باشند.

هوای نمکی و رطوبت: بررسی کنید که مصالح سقف در برابر زنگ‌ زدگی و اکسیداسیون در محیط‌های مرطوب و مناطقی که بوی نمک دریا در هوا یافت می‌شود، مقاومت داشته باشند.

برف و یخ: اگر در منطقه‌ای با بارش برف و یخ زیاد زندگی کنید، مصالح ایی سبک برای سقف که می‌توانند چرخه‌های یخ‌زدگی و ذوب مکرر را تحمل کنند، ایده‌آل خواهند بود.

علاوه بر نحوه‌ی عملکرد یک سقف در برابر عوامل مختلف، مطمئن شوید که این اجزا از نظر دوام نیز قابل‌ اطمینان‌اند:

طول عمر: استحکام و دوام مستقیماً با طول عمر سقف شیروانی ارتباط دارد. در مورد محصولات سقفی که بیش از حد خوب به‌ نظر می‌رسند، مراقب باشید. به‌عنوان مثال، شینگل آسفالتی ارزان‌ترین مصالح سقف موجود در بازار است، اما در حقیقت به اندازه‌ی آن‌چه هزینه کرده‌اید، دریافت خواهید کرد. شینگل‌های آسفالتی باید هر 10 سال یک‌بار تعویض شوند، در حالی که سقف فلزی سنگریزه ای دو تا سه برابر بیشتر از مصالح سنتی سقف مانند شینگل آسفالتی، سقف سفال و چوب دوام می‌آورد.

ضمانت: ضمانت نشان می‌دهد که تولید‌کننده‌ی سقف از کیفیت محصول خود اطمینان دارد. حتما جزئیات ضمانت را با دقت بخوانید. به‌عنوان مثال، برخی از تولیدکنندگان شینگل آسفالتی انواع مختلفی از ضمانت‌نامه‌ها را دریافت و تنها پوشش اولیه را برای محصول ارائه می‌کنند (در صورت وجود). تولیدکنندگان دیگر ممکن است طول مدت ضمانت را به تناسب تعیین کنند، بنابراین تنها در چند سال، آن هم فقط بخشی از سقف پوشش داده می‌شود. به‌دنبال سقفی باشید که دارای ضمانت مادام‌ العمر است و تگرگ و باد را پوشش می‌دهد و در صورت فروش خانه، امتیازات ضمانت می‌تواند به مالک جدید منتقل شود.

بنابراین، چه نوع سقفی در برابر آب و هوا مقاوم است و تمام موارد بالا را شامل می‌شود؟ هنگامی‌که دوام و طول عمر اولویت شماست، بهتر است سقف سنگریزه ای کینگستون را انتخاب کنید.

دوام و طول عمر سقف فلزی

سقف فلزی بیش از یک قرن است که بر بخش صنعتی تسلط داشته است. انبارها، کارخانجات و سایر املاک صنعتی همگی از استحکام، دوام و طول عمری که تنها سقف فلزی می‌تواند ارائه دهد، بهره‌مند شدند.

در حالی‌که سقف فلزی استحکام و دوام صنعتی را فراهم می‌کرد، از ابتدا فاقد سبک و زیبایی مورد نیاز برای اکثر ساختمان‌های مسکونی بود.

البته این موضوع از زمانی‌که سقف سنگریزه ای معرفی شد، تغییر کرد. سقف‌های فلزی  با پوشش سنگریزه که برای پر کردن شکاف مابین دوام صنعتی و زیبایی معماری طراحی شده‌اند، راه‌ حلی برای سقف‌ سازی بادوام، بدون قربانی کردن سبک، به صاحبان خانه ارائه می‌دهد.

امروزه، فلز دومین مصالح سقف پرطرفدار در آمریکا است و دلیل خوبی هم دارد؛ تمام محصولات سقف فلزی در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم و دارای فهرست طویلی از مزایااند، از جمله:

طول عمر: سقف‌های فلزی به‌دلیل طول عمر خود شناخته شده‌اند و می‌توانند بین 40 تا 70 سال عمر کنند.

دوام: سقف‌های فلزی در برابر تگرگ، باد شدید، گردباد، طوفان، آتش و تقریباً هر چیز دیگری که طبیعت ارائه می‌دهد، مقاومت نشان می‌دهند.

مصرف انرژی: سقف‌های فلزی یکی از کم‌مصرف‌ترین سقف‌های موجود در بازار هستند و می‌توانند هزینه‌های انرژی را تا 25 درصد کاهش دهند.

میزان حداقلی تعمیر و نگهداری: تعمیر و نگهداری سقف‌های فلزی بسیار محدود است و مانند مصالح سقف سنتی به نگهداری و تعمیرات مکرر نیازی ندارند.

دوستدار محیط زیست: سقف‌های فلزی محصولی پایدار و در پایان عمرشان 100% قابل‌بازیافت‌اند. از آن‌ جایی‌ که سقف‌ فلزی بسیار سبک است، اغلب به سادگی جدا شده و تفکیک زباله به راحتی انجام می‌شود.

نسبت استحکام به وزن: سقف‌های فلزی نسبت استحکام  وزن کمی دارند و این استحکام برای خانه‌ها در مناطق طوفان‌خیز و زلزله‌خیز حیاتی است. علاوه بر این، سقف‌های فلزی برای تحمل وزن سقف، نیازی به تقویت یا ساخت‌ و‌ ساز اضافی ندارند.

درباره‌ی سقف فلزی سنگریزه ای کینگستون

اگر به‌دنبال مستحکم‌ترین نوع سقف باشید، تایل سنگریزه ای کینگستون بهترین گزینه برای شما است. از سال های گذشته استاندارد صنعتی را برای دوام و طول عمر تعیین کرده است. محصولات کینگستون که در مرکز پیشرفته‌ی ما در ایران تولید می‌شوند، به‌طور گسترده توسط آزمایشگاه‌های شخص ثالث آزمایش می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که هر تایل تولید شده با استاندارد‌های سخت‌گیرانه‌ی کیفیت ما مطابقت دارد.

تایل های سنگریزه ای کینگستون را می توانید برای سقف ویلا ، سقف آلاچیق ، سقف منزلتان و به طور کلی برای هر خانه ای استفاده کنید.

برای مشاوره بهتر با ما تماس بگیرید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *