سقف فلزی چیست؟

سقف های فلزی کینگستون

سقف فلزی به دلایل قابل قبولی، دومین جایگاه را در لیست مصالح مناسب سقف پرطرفدار در آمریکا به خود اختصاص داده است. سقف‌های فلزی مزایای قابل‌توجهی دارند و یکی از بهترین مواد مورد استفاده در سقف از نظر دوام، طول عمر، بهره‌وری انرژی، پایداری  هستند.

در این راهنما، همه چیزهایی را که باید در مورد سقف فلزی بدانید مورد بررسی قرار خواهیم داد، از جمله:

 • تاریخچه‌ی سقف فلزی
 • انواع سقف فلزی
 • مزایای سقف فلزی
 • مقایسه‌ی سقف فلزی با مصالح سنتی مورد استفاده در سقف‌ها

تاریخچه‌ی سقف فلزی

اگرچه سقف‌های فلزی اخیراً در میان صاحبان‌خانه‌ها، محبوبیت زیادی پیدا کرده است، این سقف‌ها قرن‌ها بر بخش صنعتی تسلط داشته است. در طول این مدت کارخانه‌ها، انبارها، پادگان‌های نظامی، فروشگاه‌های عمده‌فروشی و سایر ساختمان‌های صنعتی از ویژگی‌هایی مانند دوام، طول عمر،دارای ارزش افزوده بالا و آسان بودن تعمیر و نگهداری بهره‌مند شده‌اند که تنها سقف فلزی می‌تواند این ویژگی‌ها را ارائه دهد.

از لحاظ تاریخی، سقف‌های فلزی مورد استقبال بخش مسکونی قرار نگرفتند، زیرا به نظر اکثر صاحب خانه‌ها ظاهر آن‌ها بیش از حد صنعتی می‌نمود.

هنگامی که شرکت Decraspray در طول جنگ جهانی دوم یک پوشش امولسیونی متشکل از قیر جاده و تراشه‌های سنگی را تولید کرد، همه چیز متحول شد. فرمول پوشش سنگی که برای استتار سقف‌های فلزی با قدرت بازتابندگی زیاد ساختمان‌های نظامی در انگلستان در زمان جنگ طراحی شده بود، برای محافظت در برابر حملات هوایی آلمان مورد استفاده قرار گرفت. هنگامی که جنگ تمام شد، پوشش سنگی نه‌تنها سقف‌های فلزی را حفظ کرده بود، بلکه برداشتن پوشش عملاً غیرممکن بود. Decraspray پتانسیل سقف‌های فلزی با روکش سنگی را به‌عنوان محصولی مناسب برای سقف‌های مسکونی در نظر گرفت و در سال 1957، اولین سقف فلزی با روکش سنگریزه ای معرفی شد.

انواع سقف فلزی

سقف فلزی یک اصطلاح نسبتاً گسترده برای معرفی محصولات سقفی متشکل از انواع مختلف فلزات است.

انواع متداول سقف فلزی عبارتند از:

 • آلومینیومی
 • مسی
 • آجدار
 • پیچک ایستاده
 • ورق گالوالوم با روکش سنگریزه

تفاوت اصلی این نوع سقف‌های فلزی در ظاهر است. اکثر سقف‌های فلزی ظاهری صنعتی دارند ولی تایل سنگریزه ای تقریباً بیشترین تنوع طراحی را برای هر ملک مسکونی، تجاری یا صنعتی ارائه می‌دهند.

سقف شیروانی فلزی به‌عنوان یکی از بادوام‌ ترین، پایاترین و کم مصرف‌ ترین مصالح سقف موجود در بازار شناخته می‌شود.

مزایای سقف فلزی

سقف‌های فلزی تقریباً در برابر هر حادثه‌ی طبیعی، مقاوم است.

 • تگرگ: کسب بالاترین امتیاز در برابر تگرگ
 • بادهای شدید: توانایی مقاومت در برابر بادهای طوفانی
 • آتش: کسب بالاترین امتیاز برای حفاظت در برابر آتش

مزایای سقف فلزی به همین جا ختم نمی‌شود. طول عمر، بهره‌وری انرژی و ارزش افزوده بالا، تنها تعدادی از مزایای چشم‌گیر سقف‌های فلزی ‌است.

 • یک سقف فلزی دو تا سه برابر بیشتر از مصالح سنتی سقف، مانند آسفالت، سفال و چوب دوام می‌آورد.
 • سقف‌های فلزی بسیار کم‌مصرف‌اند و می‌توانند هزینه‌های سرمایش را تا 25 درصد کاهش دهند.
 • سقف‌های فلزی مورد علاقه‌ی بسیاری از شرکت‌های بیمه‌اند.
 • سقف‌های فلزی ارزش افزوده بسیار بالایی دارند و می‌توانند ارزش خانه را تا 15 درصد افزایش دهند.

سقف فلزی در مقابل مصالح سنتی سقف

همان‌طور که بیان شد، سقف فلزی دومین متریال سقف محبوب در آمریکا است. با توجه به این‌که آگاهی مالکان خانه، هم‌چنان در حال رشد است، سهم بازار سقف فلزی نیز افزایش می‌یابد. در ادامه سقف‌های فلزی در مقایسه با مصالح سقف سنتی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

شینگل آسفالتی

سقف‌های شینگل آسفالتی در حال حاضر محبوب‌ترین مصالح سقف در آمریکا هستند و در ایران هم اقبال بسیار زیادی برای آنها هست. شینگل آسفالتی در اوج محبوبیت در بیش از 70 درصد خانه‌ها استفاده می‌شد. دلیل محبوبیت شینگل آسفالتی، هزینه آن است. شینگل آسفالتی ارزان‌ترین متریال سقف در بازار است، با این حال، صاحب‌ خانه‌ها به‌ سختی متوجه شده‌اند که وقتی صحبت از سقف می‌شود، ارزان‌تر همیشه بهتر نیست. شینگل‌های آسفالتی دارای کاستی‌های قابل‌توجهی در موضوعاتی مانند طول عمر، بهره‌وری انرژی و پایداری هستند.

طول عمر: شینگل‌های آسفالتی سنتی باید هر 10 سال یکبار تعویض شوند، البته در مناطقی که مستعد تگرگ، گردباد، طوفان و آب و هوای سخت هستند، زمان تعویض کوتاه‌ تر خواهد بود.

بهره‌وری انرژی: شینگل‌های آسفالتی مانند یک اسفنج، گرما را جذب و حتی پس از غروب خورشید آن را به زیر خانه هدایت می‌کنند. وقتی صحبت از بهره‌وری انرژی به‌میان می‌آید، شینگل‌های آسفالتی یکی از بدترین گزینه‌ها هستند.

پایداری: از آن‌ جایی‌ که منشاء شینگل‌های آسفالتی نفت است، اغلب در هنگام بازیافت، بیش از حد سمی هستند. با توجه به این‌که سقف‌های آسفالتی نیاز به تعویض مکرر دارند، سالانه 11 تا 13 میلیون تن زباله به محل‌های دفن زباله وارد می‌کنند. این میزان معادل 3068 استخر شنا در ابعاد المپیک است که با شینگل‌های آسفالتی قدیمی پر شده است.

محصولات شینگل سنگریزه ای کینگستون می‌تواند زیبایی مشابه شینگل‌های آسفالتی و همچنین دوام و پایداری مشابه سقف‌های فلزی را ارائه دهند.

سقف های سفالی و بتنی

بسیاری از طرح‌ های معماری به سقف‌های کاشی اسپانیایی یا مدیترانه‌ای متکی هستند. در حالی‌ که کاشی یک عنصر طراحی حیاتی است، اما یکی از سنگین‌ ترین و شکننده‌ ترین مصالح سقف موجود در بازار است که نیاز به تعمیر و نگهداری بالایی دارد. سقف‌ های سفالی به‌ قدری شکننده‌ اند که تنها راه رفتن روی آن‌ها به‌منظور تعمیر و نگهداری معمول، می‌تواند باعث آسیب شود. بنابراین شما می‌توانید تصور کنید که چه اتفاقی برای سقف کاشی سفالی در مناطق مستعد تگرگ، طوفان، گردباد، بادهای شدید و بقایای طوفان می‌افتد. سقف‌های سفالی و بتنی نیز وزن بسیار زیادی دارند.

چرا وزن سقف مهم است؟ ساختمانی که بار سقف بیش از حد سنگین را تحمل می‌کند، سنگین در بالا (سبک در قسمت پایین و لذا در خطر افتادن) و مستعد نیروهای جانبی در نظر گرفته می‌شود. مصالح سنگین سقف وزن زیادی را در بالای خانه انباشته می‌کنند و به بار سقف و مصالح ساختمانی مورد نیاز برای حمایت از آن می‌افزایند. سقف های سفالی در صورت قرار گرفتن در معرض رطوبت می‌توانند تا 15 درصد از وزن خود، رطوبت جذب و به ساختار خانه، فشار وزنی اضافه کنند.

شینگل چوبی (Wood shake)

سقف‌های چوبی تا اوایل دهه‌ی 1900 بسیار محبوب بودند، ولی پس از آن مصالح سقف با دوام بیشتری وارد بازار شدند. شینگل های چوبی با مشکلاتی مواجه‌اند که نیاز به نگهداری و تعمیرات مداوم دارند، از جمله:

 • پس از قرار گرفتن کوتاه در معرض عناصر، به رنگ خاکستری تبدیل می‌شود.
 • بادکشی و شکافت، سقف‌های چوبی را به‌شدت مستعد افزایش باد می‌کند.
 • چوب می‌تواند موجب رشد کپک شود و به نگهداری و تمیز کردن اضافی نیاز دارد.
 • سقف‌های چوبی بسیار قابل اشتعال هستند.

خوشبختانه، تایل سنگریزه ای کینگستون جذابیت روستایی چوب را با استحکام صنعتی فلز فراهم می‌کنند.

درباره‌ی سقف فلزی کینگستون (kingston)

محصولات kingston Roofing system  به‌منظور پر کردن شکاف مابین دوام متریال های سقفی و همچنین حفظ زیبایی معماری تولید شده اند.

آیا می‌خواهید تفاوت کینگستون را ببینید و احساس کنید؟ برای مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *