تگرگ با چه اندازه‌ای می‌تواند به سقف آسیب برساند؟

سقف شیروانی تگرگ

خسارت وارد شده به سقف ناشی از بارش تگرگ براساس عواملی مانند اندازه تگرگ، سرعت باد، زاویه برخورد، سرعت برخورد، نوع مصالح سقف و همچنین سن و وضعیت سقف، می‌تواند متفاوت باشد.

به طور کلی، اگر قطر تگرگ حداقل یک اینچ (2.5 سانتیمتر) باشد، می‌تواند به سقف آسیب برساند. تگرگ‌های کوچک‌تر نیز می‌توانند باعث آسیب به سقف شوند، مخصوصاً زمانی که بارش تگرگ با وزش باد شدید همراه باشد و یا اینکه در طراحی و اجرای سقف از مصالح مقاوم در برابر ضربات تگرگ استفاده نشده باشد.

با افزایش اندازه تگرگ، احتمال وارد شدن خسارت به سقف نیز افزایش پیدا می‌کند. تگرگ‌هایی با اندازه 1.5 اینچی (3.8 سانتیمتر) یا بزرگ‌تر می‌توانند آسیب‌های قابل توجهی به سقف وارد کنند.

از آنجایی که عوامل متعددی وجود دارد که هم بر اندازه تگرگ و هم بر احتمال وارد کردن آسیب به سقف تأثیرگذار هستند، برای مالکان خانه مهم است که در مورد مسائل زیر اطلاعاتی داشته باشند:

  • چه چیزی اندازه تگرگ را تعیین می‌کند
  • مدت زمان طوفان چگونه بر اندازه تگرگ تأثیر می‌گذارد
  • چگونه اندازه، سرعت و زاویه بارش تگرگ بر سقف تأثیر می‌گذارد
  • اهمیت استفاده از مصالح سقف مقاوم در برابر تگرگ

چه چیزی اندازه تگرگ را تعیین می‌کند

تگرگ در طوفان‌های تندری شکل می‌گیرد و اندازه آن توسط عوامل متعددی از جمله شرایط جوی، قدرت جریان بالارونده باد و در دسترس بودن قطرات آب فوق‌سرد تعیین می‌شود.

شرایط جوی

جو از چندین لایه تشکیل شده و دما در ارتفاعات مختلف متفاوت است. هنگامی که درجه حرارت در بالاترین قسمت جو زیر صفر درجه باشد، یک طوفان تمام عیار برای تشکیل تگرگ ایجاد می‌کند. هر چه اختلاف دما بین زمین و جو فوقانی بیشتر باشد، احتمال بزرگ‌تر شدن تگرگ نیز بیشتر خواهد بود.

قدرت جریان بالارونده هوا

جریان بالارونده هوا یک جریان باد قدرتمند رو به بالا است که در داخل یک طوفان تندری ایجاد می‌شود. هرچه جریان صعودی قوی‌تر باشد، و هرچه تگرگ زمان بیشتری را در ابر طوفان‌زا معلق باشد، به همان میزان نیز زمان بیشتری برای بزرگ شدن دارد. جریان‌های بالارونده هوا تگرگ‌ها را از میان لایه بسیار سرد بالا برده و به آنها اجازه می‌دهند تا در هنگام برخورد با قطرات آب بسیار سرد، تراکم یخ خود را افزایش دهند. هرچه جریان بالارونده هوا قوی‌تر باشد، تگرگ نیز بزرگ‌تر خواهد بود.

در دسترس بودن قطرات آب بسیار سرد

تگرگ‌ها با برخورد با قطرات آب بسیار سرد بزرگ می‌شوند. این قطرات حتی در دمای زیر صفر نیز در حالت مایع باقی می‌مانند. هنگامی که آنها با تگرگ تماس پیدا می‌کنند، بر روی تگرگ یخ می‌زنند و به جرم تگرگ می‌افزایند. هرچه مقدار قطرات آب بسیار سرد در طوفان بیشتر باشد، تگرگ نیز به همان میزان می‌تواند بزرگ‌تر شود.

تگرگ خوشه‌ای که با عنوان تگرگ خاردار نیز شناخته می‌شود، پدیده‌ای نادر است و زمانی رخ می‌دهد که دو یا چند تگرگ در طول فرآیند تشکیل شدن در توفان تندری با هم برخورد کرده و پس از یخ زدن به هم می‌چسبند. این برخورد می‌تواند باعث شود که تگرگ‌ها تا حدی ذوب شده و سپس دوباره یخ بزنند و ظاهری خاردار یا نامنظم به خود بگیرند.

یک پدیده نادر دیگر نیز وجود دارد و زمانی رخ می‌دهد که تکه یخ‌های بزرگی به نام مگاکریمیتیئورز (megacryometeors) با وزنی تا چند کیلوگرم، از آسمان سقوط می‌کنند. در حالی که آنها شبیه تگرگ هستند، اما در شرایط جوی مختلفی می‌توانند تشکیل شوند و حتی در روزهایی که هوا کاملاً صاف است نیز ممکن است به زمین سقوط کنند.

مدت زمان طوفان چگونه بر اندازه تگرگ تأثیر می‌گذارد

اندازه تگرگ تا حد زیادی بستگی به مدت زمانی دارد که تگرگ در یک ابر طوفان‌زا سپری می‌کند. هرچه مدت زمان طولانی‌تری را در جریان بالارونده هوا معلق بماند، فرصت بیشتری برای برخورد با قطرات آب بسیار سرد و روی هم انباشته شدن یخ دارد و در نتیجه تگرگ‌های بزرگ‌تری ایجاد می‌شود.

در بعضی موارد، به دلیل ادغام هسته‌های متعدد طوفان، می‌شود که مدت طوفان تگرگ افزایش یافته و باعث شود که بارش تگرگ در مدت زمان طولانی‌تری ادامه داشته باشد.

اندازه، سرعت و زاویه بارش تگرگ چگونه بر سقف تأثیر می‌گذارد

اندازه تگرگ‌ها بر سرعت نهایی آنها نیز تأثیر می‌گذارد. در نتیجه، بر نیروی برخورد آنها به سقف و ایجاد خسارت نیز تأثیر خواهد گذاشت.

تگرگ‌های بزرگ‌تر دارای سرعت نهایی بیشتری هستند که نیروی ضربه و پتانسیل ایجاد خسارت را نیز افزایش می‌دهند. سرعت و جهت باد نیز می‌تواند بر زاویه و نیروی برخورد تگرگ تأثیر بگذارد. وجود بادهای شدیدتر با زاویه وزش تندتر به طور بالقوه باعث آسیب بیشتر به سقف می‌شود.

بادهای شدید می‌توانند باعث شوند که تگرگ‌ها در زاویه مایل‌تری نسبت به زمین حرکت کنند که این امر می‌تواند مؤلفه شتاب افقی آنها را افزایش دهد. این شتاب افقی می‌تواند به مجموع نیروی ضربه‌ی وارده بر روی سقف کمک کرده و به طور بالقوه منجر به وارد شدن آسیب بیشتری شود.

زاویه سقف نیز می‌تواند بر احتمال آسیب تأثیر بگذارد. تگرگ می‌تواند به سقف‌های با شیب کم، آسیب بیشتری نسبت به سقف‌های با شیب زیاد وارد کند، زیرا ضربه در یک برخورد با زاویه 90 درجه رخ می‌دهد. این یکی از آن دلایلی است که استفاده از مصالح سقف مقاوم در برابر تگرگ را برای برای مالکانی که خانه آنها در مناطق مستعد بارش تگرگ است، حیاتی می‌کند.

اهمیت استفاده از مصالح سقف مقاوم در برابر تگرگ

مصالح مختلف سقف هرکدام دارای سطح متفاوتی از مقاومت در برابر آسیب بارش تگرگ هستند. بهترین سقف برای بارش تگرگ دارای رتبه ضربه UL2218 کلاس 4 باید باشد. این بالاترین امتیاز ممکن برای توانایی سقف در مقاومت در برابر نفوذ تگرگ است.

به عنوان مثال، سقف فلزی نسبت به سقف شینگل آسفالتیِ سست و بی‌دوام یا سقف‌های سفالی شکننده، در برابر تگرگ مقاوم‌تر است. برخی از سقف‌های فلزی حتی دارای ضمانت مادام‌العمر برای نفوذ تگرگ تا قطر 2.5 اینچ (6.3 سانتیمتر) هستند.

مصالح سنتی سقف، مانند شینگل آسفالتی و سقف سفالی، برای مقاومت در برابر ضربه تگرگ مهندسی نشده‌اند. هر دوی آنها مستعد آسیب دیدن از بارش تگرگ هستند، به ویژه زمانی که سن آنها افزایش یافته باشد.

با بالا رفتن سن مصالح سقفی، به ویژه شینگل‌های آسفالتی، آنها شکننده‌تر شده و احتمال ترک خوردن یا شکستن آنها در اثر برخورد تگرگ بیشتر می‌شود. این امر می‌تواند منجر به وارد آمدن آسیب شدیدتر به سقف، بروز نشتی در سقف و آسیب سازه‌ای شود.

علاوه بر این، آسیب‌های وارد شده توسط تگرگ به سقف‌های شینگل آسفالتی یا سفالی ممکن است همیشه بلافاصله آشکار نشود. ترک‌ها یا آسیب‌های کوچک وارد شده توسط بارش تگرگ به شینگل آسفالتی ممکن است با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نباشند ولی پس از گذشت مدت زمانی، باعث نشتی یا پدیدار شدن مشکلات عدیده دیگری شوند.

سقف‌های شیبدار کینگستون یکی از بهترین راهکارها برای محافظت از سقف خانه شما در برابر آسیب‌های ناشی از بارش تگرگ است. تمام محصولات سقف فلزی کینگستون با فولاد عیار بالا و آلیاژ آلومینیوم روی به منظور مقاومت در برابر تگرگ طراحی و ساخته شده و دارای ضمانت نفوذ تگرگ تا قطر 2.5 اینچ است.

سقف‌های شیروانی کینگستون در مرکز پیشرفته ما در ایران و مطابق با آخرین پیشرفت‌های علمی تولید می‌شوند و برای اطمینان از دارا بودن کیفیتی که کینگستون به آن معروف است، بر روی هر تایل با روکش سنگی که تولید می‌کنیم، آزمایش‌های سختگیرانه‌ای انجام می‌دهیم.

اگر برای دیدن و حس کردن تفاوت سقف های کینگستون آماده هستید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *