بهترین سقف برای مقابله با آتش چیست؟

آتش سوزی سقف خانه

اندازه، سرعت و دوره آتش‌سوزی‌ها در حال افزایش است. تکرار آتش‌سوزی در مناطقی که در طول زمان، در معرض خطر نبوده‌اند نیز افزایش یافته است.

از آن‌جایی‌که سقف نقش مهمی در محافظت از خانه در برابر آتش و خاکستر دارد، برای صاحبان خانه مهم است که بدانند در سقف مقاوم در برابر آتش باید به‌دنبال چه چیزی باشند و بایستی چه اقداماتی را برای محافظت از خانه‌ی خود انجام دهند. ازجمله‌:

  • برای انتخاب سقف مقاوم در برابر آتش باید به چه چیزی توجه کنیم؟
  • نحوه‌ی عملکرد مصالح متداول مورد استفاده در سقف در برابر آتش چگونه است؟
  • نکات پیشگیرانه برای محافظت از خانه‌ی شما چه هستند؟

در سقف مقاوم در برابر آتش باید به‌دنبال چه چیزی باشید؟

آزمایش های زیادی، استاندارد ملی را برای نحوه‌ی عملکرد سقف در برابر آتش در هنگام قرار گرفتن در معرض منابع آتش‌سوزی در خارج از ساختمان، مد نظر قرار می‌دهد.

این آزمایش‌ها به‌طور خاص، توسط آزمایشگاه‌های خصوصی انجام می‌شود که مصالح ساختمانی را آزمایش و تأیید می‌کند و به‌اختصار،UL  نامیده می‌شود.

برای برآورده‌کردن استانداردهای UL و دریافت درجه‌ی آتش‌سوزی کلاس A، B، یا C، پوشش‌های سقف (معروف به مواد بام) باید درجه‌ای از محافظت در برابر نفوذ شعله به صفحه زیرین و فضای اتاق زیر شیروانی را بدون ایجاد خاکسترهای پرتاب‌شونده یا لیزخوردن از جای خود، فراهم کنند. سقف‌هایی که قادر به رعایت این استاندارد نیستند، رتبه‌بندی نمی‌شوند.

بهترین نوع سقف برای مقاومت در برابر آتش، در رتبه‌بندی در کلاس A جای می‌گیرد.

کلاس A

مواد اولیه بام کلاس A، امتحان خود را در برابر شدیدترین آزمایش‌های آتش ن‌شانی به بهترین شکل، نشان داده‌اند. آن‌ها به‌عنوان محصولات سقفی مستقل با مقاومت عالی در برابر گسترش شعله‌ سطحی بدون نیاز به عملیات شیمیایی یا مواد زیربنایی اضافی، بهترین محافظت را در برابر نفوذ شعله ارائه می‌دهند.

کلاس B

مواد بام کلاس B خود را در برابر قرارگرفتن در معرض آتش متوسط، موثر نشان داده‌اند. برخی از مواد سقف ممکن است با مواد شیمیایی مقاوم در برابر آتش ترکیب شوند تا نیازهای کلاس B را برآورده کنند.

کلاس C

مواد بام کلاس C فقط در برابر قرارگرفتن در معرض آتش سبک مؤثر هستند. مواد کلاس C شامل محصولات چوبی بازسازی‌شده و شیک‌های چوبی عمل‌آوری‌نشده است.

بدون رتبه

مصالح سقفی بدون رتبه‌بندی نمی‌توانند در هیچ‌یک از طبقه‌بندی‌های فوق قرار بگیرند و بنابراین برای خانه‌هایی که در مناطق مستعد آتش‌سوزی واقع شده‌اند، توصیه نمی‌شوند.

نحوه‌ی عملکرد مصالح معمول سقف در برابر آتش

همه مصالح سقفی در مقابل آتش‌سوزی، عملکرد یکسانی ندارند؛ بنابراین هنگام جستجوی بهترین و مقاوم‌ترین سقف در مقابل آتش‌سوزی، علاوه‌بر این‌که باید به‌دنبال مصالح سقفی درجه A باشید، لازم است مزایا و معایب مصالحی که معمولا برای سقف‌ها استفاده می‌شود را نیز در نظر بگیرید.

زونا آسفالت

بسیاری از محصولات شینگل آسفالت دارای درجه‌ی آتش‌سوزی کلاس A هستند؛ با این حال، آسفالت به‌عنوان یک فرآورده‌ی نفتی، بسیار قابل اشتعال است. برای دستیابی به درجه‌ی آتش‌سوزی کلاس A، زوناهای آسفالتی با گرانول‌هایی پوشانده می‌شوند که به آن‌ها توانایی مقاومت در برابر آتش سطحی را می‌دهد. اگر شعله‌ی آتش با آسفالت زیرین تماس پیدا کند، احتمال آتش گرفتن آن بیشتر از مواد سقفی غیرقابل‌احتراقی مانند فلز است.

کاشی‌های سفالی

هرچند کاشی‌های سفالی، نسوز هستند، اما شکل منحنی آنها می‌تواند فضایی خالی بین مصالح بام و كف زيرين سقف ایجاد کند. لانه‌های پرندگان، خرده‌آشغال‌ها، شاخه‌ها یا برگ‌های خشک می‌توانند در حفره‌های زیر کاشی‌ها جمع شوند و زمينه را برای آتش‌سوزی فراهم کنند.

شيك‌های چوبی یا زونا‌های چوبی

اکثر سقف‌های شیک یا شینگل چوبی باید با مواد ضدحریق فرآوری شوند و برای مناطق مستعد آتش توصیه نمی‌شوند. همانند سقف‌های سفالی، سقف‌های شيك چوبی و شینگل هم می‌توانند زباله‌ها را در شکاف‌ها و فضای خالی زوناهای چوبی و سقف‌های شيك چوبی تاب خورده، جمع کنند

سقف فلزی

سقف فلزی یکی از بهترین سقف‌ها برای آتش‌سوزی محسوب می‌شود. به‌عنوان مثال، محصولات سقف فلزی کینگستون از فولاد با روکش سنگ غیرقابل احتراق ساخته شده‌اند و در برابر آتش، به بالاترین درجه‌ی مواد کلاس A دست یافته‌اند. علاوه بر این، سیستم پنل قفل درونی محافظ سقف‌های فلزی با روکش سنگ کینگستون، خطر اشتعال کف سقف و قاب در اثر پرتاب خاکستر گرم را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

نکات پیشگیری از آتش‌سوزی برای محافظت از خانه‌ی شما

توجه به این نکته مهم است که درجه‌بندی‌های آزمون آتش‌سوزی کلاس A، B و C برای مقاومت خارجی در برابر آتش است و به‌عبارتی،  ربطی به مقاومت سقف در برابر آتش‌سوزی در داخل ساختمان ندارند. علاوه بر اینکه سقف درجه‌ی A برای مقاومت در برابر آتش بسیار ضروری است، مالکان باید نکات دیگری را نیز برای محافظت از خانه‌ی خود در مقابل آتش، در نظر بگیرند؛ ازجمله:

سقف خانه خود را به‌طور مرتب تمیز کنید

به‌طور متناوب، هر گونه برگ، لانه‌ی پرندگان یا زباله را از سقف و ناودان پاک کنید.صاحبان خانه در مناطق مستعد آتش‌سوزی می‌توانند با ایمن کردن دریچه‌ها با صفحه‌های محافظ، از سوختن آشغال‌ها یا ورود خاکستر گرم به داخل خانه جلوگیری کنند.

دودکش خود را حداقل یک بار در سال تمیز کنید

بقایای شومینه‌های پراستفاده،می‌توانند در دودکش جمع شوند. کرئوزوت بسیار قابل‌اشتعال است؛ بنابراین اگر اغلب از شومینه استفاده می‌کنید، مهم است که دودکش را سالانه تمیز کنید.

سیم‌کشی برق اتاق زیر شیروانی را بررسی کنید

سیم‌کشی برق یکی از سه علت اصلی آتش‌سوزی اتاق‌های زیر شیروانی است. اگر خانه‌تان قدیمی‌ است یا متوجه سوسو زدن لامپ‌ها یا کلیدهای برقی شده‌اید که ناگهان از کار می‌افتند، ممکن است سیم‌کشی خانه‌ی شما دچار اختلال باشد. سیم‌کشی معیوب می‌تواند منجر به ایجاد جرقه‌هایی در اتاق زیر شیروانی شود که به‌سرعت تبدیل به شعله می‌شوند. اگر شک دارید که ممکن است مشکلی در سیم‌کشی برق اتاق زیر شیروانی‌تان وجود داشته باشد، بلافاصله با یک برقکار تماس بگیرید.

با سقف فلزی کینگستون از خانه‌‌ی خود در برابر آتش محافظت کنید

از سال های گذشته محصولات سقف فلزی کینگستون در برخی از سخت‌ترین شرایط آب‌و‌هوایی دنیا در برابر عناصر طبیعت مقاوم بوده‌اند. سقف‌های فلزی با روکش سنگ ما دارای بالاترین درجه‌ی آتش‌سوزی کلاس A هستند و با ضمانت مادام‌العمر محدود استانداردسازی می‌شوند. برای مشاهده محصولات و احساس تفاوت با کینگستون آماده هستید؟

 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *